Köpeklerinizi iyi beslemek her zaman önemli olsa da, yavru köpek beslenmesi konusunda detayları bilmek özellikle önemlidir, böylece doğru beslenmeyle hayata en iyi başlangıcı yapabilirler.

Yavru köpeğinizin büyüyen kemikleri, kasları, beyin hücreleri ve dokuları belirli besinler gerektirir: Çok az veya çok fazla kalori, aşırı takviye veya besin eksiklikleri bunların tümü uzun vadede yavru köpeğinize zarar verebilir ve ne kadarının alınması gerektiğini bilmek hayati önem taşır. bir köpek yavrusu besle. Ve hayır, standart bir köpek maması beslemek çözüm değildir çünkü çoğu bu ihtiyaçları karşılamaz.

Yavru Köpek Beslenmesi

Kendinizi yavru köpek ilanları incelerken bulduysanız, bir köpek yavrusu ne kadar beslemeniz gerektiğini öğrenmek için aşağıdaki kılavuzumuza göz atın. Yavru köpeğinizin beslenme ihtiyaçlarını genç yaşamının her aşamasında anlamanıza yardımcı olacak, böylece onların gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yavru Köpekleri Doğumdan 4 Haftaya Kadar Besleme

Yavru köpeğinizin ilk ayı için en iyi köpek maması, büyüyen bir köpek yavrusu için en iyi besin dengesine sahip olan anne sütüdür.

Yavruları annesiz kendiniz büyütüyorsanız veya başka bir nedenle yavrulara takviye yapmanız gerekiyorsa, yavrular için özel olarak hazırlanmış bir mama en iyi seçenektir. (Bir kedi yavrusu veya insan formülünü ikame etmeyin.)

Yavrular günlük olarak tartılmalıdır. Bir yavru ilk gün kilo almasa da (sağlıklı bir başlangıç ​​kilosu her cins için farklıdır ve veterineriniz tarafından belirlenebilir), bundan sonra istikrarlı kilo artışları olmalıdır. Bir köpek yavrusu kilo verirse veya kilo alamazsa, veterinerinize başvurun.

Yavru Köpekler Biberonla Nasıl Beslenir?

Mümkünse yavrular anneleri tarafından emzirilmeli ve büyütülmelidir. Bununla birlikte, biberonla beslenen yavruların gerekli olduğu zamanlar vardır (bir yavrunun yetim kalması gibi). Ancak yanlış şeyi, yanlış yolu, yanlış miktarı veya yanlış programa göre biberonla beslemek hastalığa ve hatta ölüme yol açabilir.

İşte yavruları biberonla beslemenin yolu:

Yavru köpekler için özel olarak tasarlanmış süt ikame mamaları, anne sütüne en iyi alternatiftir. Ayrıca çeşitli emziklerin yanı sıra birkaç evcil hayvan bakım şişesine de ihtiyacınız olacak.

Süt tozu yerine geçen ürünü etiketteki talimatlara göre sulandırın veya önceden karıştırılmış bir çeşit kullanın.

Süt vücut sıcaklığına ulaşana kadar bir bardak sıcak suya koyarak şişeyi ısıtın.

Sütün sadece açıklıktan damladığından emin olmak için her beslemeden önce emziği test edin.

Yavrular en iyi karın aşağı pozisyonda beslenir. Yavruyu kucağınıza veya masanın üzerindeki bir havlunun üzerine koyun ve meme ucunu ağzına sokun. İçerideki hava meme ucundan uzak kalacak şekilde şişeyi devirin.

Yavru köpeğin emmesi durana veya önemli ölçüde yavaşlayana kadar beslemeye devam edin. Hâlâ yutkunup yutmadığını anlamak için parmağınızı köpeğin boğazına koyun.

Yeni doğan yavruların her 2 ila 3 saatte bir yemek yemeleri gerekir, ancak gün içinde dört ila beş tam boy öğün aldıkları sürece, gece beslemeleri genellikle gerekli değildir.

2 ila 4 haftalık bir yavru köpek besleme programı, her 6 ila 8 saatte bir beslenmeyi içermelidir.

Küçük yavrular idrara çıkma ve dışkılama için uyarılmalıdır. Her beslenmeden sonra anüs ve penis veya vulva etrafındaki alanı ılık, ıslak bir bezle silin.

Yavru köpeklerin günlük olarak kilo aldıkları ve bir sonraki beslenmeden hemen önce aç (örneğin ağlayarak) hareket etmedikleri sürece tam olarak ne kadar yediklerini belirlemek genellikle gerekli değildir.

Ticari olarak temin edilebilen süt ikameleri, köpek yavrusu besleme çizelgeleri veya tipik bir köpek yavrusu bir gün boyunca ne yiyebileceğine dair yönergeler sağlar – örneğin, 4 ons vücut ağırlığı başına 2 çay kaşığı. Bir beslenmede çok fazla su içen yavru köpeklerde ishal gelişebileceğinden bunları yakından takip edin; ve herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, veterinerinizle konuşun.

Yavru Köpekler Nasıl Sütten Kesilir?

5 haftalık bir yavru köpek besleme programına gelince, bu, çoğu insanın yavrularını sütten kesmeye başlayacağı zamandır.

Sütten kesilen köpek yavrularını neyle besleyeceğiniz konusunda ticari olarak üretilmiş, yüksek kaliteli ve dengeli bir mama kullanın. Kuru mama, su veya et suyu ile çorbamsı bir kıvama gelene kadar yumuşatılmalıdır veya ıslak köpek mamasına biraz fazladan su ekleyebilirsiniz.

Yavruların ilgisini çekmek için parmağınızı pelteye batırın ve sonra yalamalarına izin verin. Yavru köpekler hızla yemeği yutmayı öğrenirler.

Her yavrunun adil payını aldığından emin olun. Gözetim altında verilen ayrı köpek mamaları idealdir.

Yavruları sütten kesme karışımınızla beslerken, bir köpek yavrusu ne kadar yemesi gerektiğine dair standart bir talimat seti yoktur. Yavrularınızı günlük olarak tartmaya devam edin. Büyüyen ama fazla kilolu olmayan yavrular istiyorsunuz.

Yavru köpekler hala biraz süt emiyorsa dahi , yavru köpek besleme programı olarak onlara günde üç veya dört öğün yemek vermeyi düşünün. Oyuncak ve küçük cins yavrular, hipoglisemiye (düşük kan şekeri) duyarlı oldukları için bazı ekstra atıştırmalıklara ihtiyaç duyabilirler.

Yavru köpekler sadece yavru maması yediklerinde ve artık hiç emzirmediklerinde beslenme sütten kesme işlemi tamamlanmıştır. Yavrular ve anneler bir arada tutulduğunda, yavrular genellikle yaklaşık 8 haftalık olduklarında sadece köpek maması yerler.

Sütten Kesildikten Sonra Yavrunuzu Beslemek

Köpek bakımı denildiğinde en önemli kriterlerden biri de yavru köpek beslenmesidir. Yavrular tamamen sütten kesildikten sonra, diyetlerini ve ağırlıklarını izlemeye devam edin. Yavru köpekleri neyle besleyeceğiniz konusunda (yetişkin formüllerinin aksine) yavru köpek mamasına bağlı kalın çünkü bunlar, yavru köpeğinizin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için dengeli bir diyet ve beyin gelişimi için takviyelerle ideal büyüme için özel olarak formüle edilmiştir.

Köpeğimi Ne Kadar Beslemeliyim?

Yavru Köpek Beslenme Tablosu

NOT: 1lb = 450Gr

Yavru köpeğinize ne kadar yiyecek sunacağınız, sizin yaşınıza, kilonuza ve vücut kondisyon puanınıza bağlıdır. Köpeğinizin vücut kondisyon puanı, insanlardaki vücut kitle indeksine (VKİ) benzer şekilde vücut yağını ölçer ve en iyi şekilde veterineriniz tarafından belirlenir.

Köpeğinizin tüketmesi gereken ortalama kalori miktarını bulmak için bu tabloları kullanın – ancak benzersiz yavrunuzun vücut kondisyon puanına bağlı olarak yüzde 50’ye kadar daha fazla veya daha az kaloriye ihtiyaç duyabileceğini unutmayın.

Yavru Köpek Beslenme Tablosu

yavru kopek beslenme tablosu

Matematikte harika değil misin? Merak etme. Yavru köpeğinizin mamasının ambalajında ​​önerilen besleme miktarları olacaktır.

Veteriner hekiminizin tavsiyelerinin yanı sıra köpek maması markanızdaki yavru köpek besleme çizelgesine uymanız son derece önemlidir. Veterineriniz, yavru köpeğinizin aşırı kilolu veya zayıf olmasına, beslenme yetersizliklerine sahip olmasına, kısırlaştırılmasına ve aktivite düzeyine ve diğer faktörlere bağlı olarak özel önerilerde bulunacaktır; bunların tümü, yavru köpekler için önerilen besleme miktarını etkileyecektir.

Ek olarak, farklı köpek mamalarının hepsinin farklı besin yoğunlukları vardır, bu nedenle üreticilerin önerileri formülden formüle değişir. Örneğin, American Journey Active Life Formula Yavru Tavuk, Kahverengi Pirinç ve Sebze Tarifli Köpek Maması’nın yavru köpekler için besleme tablosu:

Her formülde farklı miktarda içerik ve besin maddesi bulunduğundan, başka bir markanın yavru besleme yönergelerinden farklı görünecektir. Yine, özel köpek mamanızın sağladığı yavru köpekler için besleme tablosunu takip etmeniz son derece önemlidir. Aksi takdirde, zavallı yavrunuzu aşırı besleyebilir veya yetersiz besleyebilirsiniz!

Yavru köpekleri ne kadar beslediğinizle ilgili bir diğer önemli not: Mamayı doğru bir şekilde ölçmek için, porsiyonları tartmak için bir terazi veya bir ölçüm kabı gibi bir şey kullanın.

Bir yavru köpek mamasını yetişkin bir köpek mamasıyla karşılaştırdığınızda bazı farklılıkları fark edeceksiniz. AAFCO (Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği) tarafından oluşturulan yönergeler, yetişkin mamasına kıyasla köpek mamasına yönelik hemen hemen her besin maddesinden daha fazlasını gerektirir. İstisna, kolayca aşırı doz alınabilen bazı vitaminlerdir.

Yavru köpeğinizi besleyeceğiniz mamanın türüne gelince, katı mama veya yaş mama veya her ikisini birden besleyebilirsiniz! Islak ve kuru evcil hayvan mamasını karıştırmanın birçok faydası vardır: Lezzeti artırabilir, su alımını artırabilir (ve sulu bir köpek mutlu bir köpektir!) ve kilo yönetimine yardımcı olabilir. Islak ve kuru evcil hayvan mamasını karıştırma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yavru Köpek Beslenmesi İle İlgili Sorular

3 aylık köpek günde kaç öğün yer?

3 aylık bir köpek genellikle günde 3 öğün yemek yer. Bu dönemde yavrular hala büyüme sürecindedir ve daha sık yemek yemeleri gerekebilir. Yemeklerini düzenli saatlerde ve uygun porsiyonlarda vermek önemlidir.

Yavru köpeğe ne verilmez?

Yavru köpeklere verilmemesi gereken bazı şeyler vardır. Bunlar arasında çikolata, soğan, sarımsak gibi insan gıdaları; kahve, çay, alkollü içecekler; şekerlemeler ve sakızlar; üzüm, kuru üzüm, çekirdekler; tuzlu veya baharatlı yiyecekler yer alır. Ayrıca köpeğe zararlı olabilecek bitkiler veya kimyasal maddelerden de uzak tutmak önemlidir.

2 aylık köpekler ne yer?

2 aylık köpekler genellikle özel yavru köpek maması ile beslenir. Bu dönemde köpekler hala anne sütüne ihtiyaç duyabilirler, ancak mama da sağlıklı bir beslenme sağlamak için önemlidir. Veterinerinizin önerdiği yavru köpek mamasını takip etmek en iyisidir, çünkü farklı ırklar ve büyüklükler farklı beslenme ihtiyaçlarına sahip olabilir.

Köpekler kaç saatte acıkır?

Köpeklerin açlık süresi, yaşlarına, büyüklüklerine ve metabolizma hızlarına bağlı olarak değişebilir. Genellikle köpekler günde 2 ila 4 öğün arasında yemek yemeyi tercih ederler. Ancak, bu kişiye özgüdür ve bazı köpekler daha sık veya daha seyrek yemek yemeyi tercih edebilirler. Köpeğinizin davranışlarına ve iştahına dikkat ederek en uygun yemek düzenini belirleyebilirsiniz.

Evcil hayvan sigortası, Evcil hayvan sahiplendirme ve daha fazlası için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Evcil
Hayvan Blog!
Tümünü Gör
E-Bültene Abone Olun !
E-Bültene abone ol bilgilendirmeleri kaçırma !