Köpek Davranışları
Köpek Davranışları

Sallanan bir kuyruk genellikle köpeklerin sevgisini ilettiği bir araç olarak düşünülse de, köpeğinizin sizi sevdiğine dair pek çok başka işaret vardır. Tüylü arkadaşınız size sarılamayabilir, ancak size yaslanmak, size bir oyuncak getirmek veya en sevdiğiniz eşyaların bazılarını (veya en azından en çok giyilen çoraplarınızı) yanında taşımak gibi şeyler yaparak sevgisini gösterebilir.

Köpekler, kuyruk sallamak ya da patilerini havaya kaldırmak gibi başka sevgi belirtileri de sergilerler. Aslında köpekler duygularını beden dili aracılığıyla çok incelikli olanlardan tamamen bariz olanlara kadar çeşitli şekillerde ifade ederler. Evcil hayvanların davranışlarına göre nasıl hissettiklerini söylemek her zaman kolay değildir, ancak onların kendilerini güvende ve sevilmiş hissettiklerini ve bu duyguya karşılık vermek istediklerini belirlemenin bazı kesin yolları vardır.

 

 

 

Köpek Davranışları

Köpek davranışları da insanlarda olduğu gibi en iyi iletişim yöntemleri arasındadır. Birçok evcil hayvan ebeveyni gibi siz de muhtemelen köpeğinizin sizi sevip sevmediğini veya sadece size bağımlı olup olmadığını merak etmişsinizdir. Elbette onlara sevgimizi göstermek için göbek masajı, leziz ikramlar ve bol bol sarılmalar veriyoruz, ama onlar da bizi gerçekten seviyorlar mı?

Dr. Modes, insanlara benzer şekilde köpeklerin de sevgiyi farklı şekillerde gösterdiğini açıklıyor. Köpek sevgisinin her benzersiz göstergesini bilmek imkansız olsa da bazı ortak, evrensel işaretlerin bulunduğunu ekliyor. Aşağıda köpeğinizin sizi sevdiğine dair en yaygın on iki işaret yer almaktadır.

Burada köpeklerin sergilediği 10 yaygın sevgi belirtisini derledik, böylece evcil hayvanınızın ne zaman “Seni seviyorum” dediğini tam olarak bilirsiniz.

Köpeklerin Garip Davranışları

Köpek Davranışları Videosu

Köpeklerin Sizi Sevdiğini Gösteren Davranışlar

Köpeğiniz üzerinize atlayabilir, yüzünüzü yalayabilir ve kesinlikle kuyruğunu sallayacaktır. Sizi görmekten heyecanlanmak ve mutlu olmak, sizi sevdiklerinden ve özlediklerinden emin olmanın bir yoludur. Fiziksel temas ararlar. Bu, hızlı bir burnunu sokma, sarılma veya meşhur eğilme şeklinde olabilir.

1.Göz Teması Tutmak

kopek davranislari goz temasi kurmak
Köpek Davranışları

Uzun ve sürekli göz teması sevdiğiniz, güvendiğiniz ve yanında kendinizi güvende hissettiğiniz kişiler için geçerlidir; aynı şey köpekler için de geçerlidir.

Göz temasını sürdürmek, köpeğinizi eğitirken yalnızca yararlı bir araç değildir; aynı zamanda derin bir bağ kurmanıza da yardımcı olabilir. Aslında köpeğiniz size baktığında beyni oksitosin salgılar. “Aşk hormonu” olarak bilinen oksitosin, annelerin bebekleriyle ilk bağ kurduklarında beyinlerinin salgıladığı hormonla aynıdır.

Önemli olan oyun oynarken veya sarılırken doğal göz temasını korumaktır . Köpeğinizle göz teması kurmaya zorlarsanız, muhtemelen biraz rahatsız olacak ve gözlerini başka tarafa çevirecektir.

2.Sana Yaslanmak

kopek davranislari size yaklasirlar
Köpek Davranışları

Göz temasını sürdürmek gibi, muhtemelen tanımadığınız veya güvenmediğiniz birine yaslanmayacaksınız – köpeğiniz de öyle.

İster yerde ister koltukta oturuyor olun, eğer köpeğiniz size yaslanırsa , bu onun kendini güvende, emniyette ve tamamen rahat hissettiği anlamına gelir (ve muhtemelen bir evcil hayvan veya ilgi arıyordur ). Bazen köpekler korktuklarında veya endişelendiklerinde insanlarına yaslanırlar , ancak bu sizi koruyucuları olarak gördükleri anlamına gelebilir.

3.Yatak Odanızda Uyumak

kopek davranislari 1
Köpek Davranışları

Köpeğinizin yatağınızda uyumasına izin vermiyorsanız ama yine de yatak odanızda uyumayı seviyorsa, sizi gerçekten seviyordur. Neden? Uyurken size yakın olmayı istemek, köpeğinizin tamamen sadık olduğunu ve sürüden ayrılmak istemediğini gösterir. (Ve eğer yavrunuzun yatağa girmesine izin vermeyecekseniz, neden süper rahat bir köpek yatağına yatırım yapmıyorsunuz?

4.Eve Döndüğünüzde Mutlular

 

İşten, okuldan ya da ayak işlerinden eve döndüğünüzde köpeğiniz aşağı yukarı zıplıyor, ellerinizi ve yüzünüzü yalıyor , size bir oyuncak mı getiriyor, hatta biraz “heyecanlı işiyor” mu? Evet, seni gördüklerine kesinlikle çok sevindiler. Ve muhtemelen siz de yavrunuzu göreceğiniz için çok heyecanlısınız.

5.Ayakkabılarınızı ve Kokmuş Çoraplarınızı Etrafta Taşırlar

 

Sahiplerine bağlı olan köpekler de sahiplerinin kokularını severler ve pis kokulu çoraplar, tişörtler ve hatta iç çamaşırları bulmak için ayakkabı yığınınızı veya çamaşır sepetinizi yağmalayabilirler.

Ayakkabıları ve kirli kıyafetleri çalmak her zaman en iyi şey değildir – özellikle de köpeğiniz çiğnemeyi seviyorsa – ancak köpeğinize bol miktarda ilgi çekici oyuncak veya güvenli çiğneme oyuncakları vererek uygunsuz çiğnemeyi önleyebilirsiniz.

 

 

 

6.Seni Kontrol Ediyorlar

kopek davranislari sizi dinliyor
Köpek Davranışları

Daha bağımsız köpekler her zaman yanınızda olmayabilir veya ayaklarınızın dibinde olmayabilir, ancak bu onların sizi sevmediği anlamına gelmez. Köpeğiniz sizi başka bir odadan, yürüyüş sırasında veya yeni bir ortamda “kontrol ederse” yakınlarda olduğunuzdan emin oluyor demektir.

7.Fiziksel Temas Aramak

 

Köpeğinizle olan ilişkiniz için fiziksel sevgi önemli olabilir. Köpeğinizi kucağınıza alıp ona çok sıkı bir ayı kucaklamanız gerektiğini söylemiyoruz. Aksine, evcil hayvanlar, kucaklaşmalar, eğilmeler ve hatta belki nazikçe sarılmalar, sizin ve köpeğinizin gerçekten bağlı olduğunuzu gösteren güçlü sinyallerdir.

 

 

 

8.Sana Gülümsüyorlar

kopek davranislari gulumseme 1
Köpek Davranışları : Gülümseme

Hayır, bu senin hayal gücün değil! Bazı köpekler aslında büyük, geniş, dişlek bir sırıtmayı ortaya çıkarmak için dudaklarını geri çekerek nasıl “güleceklerini” öğrenirler . Kocaman bir gülümsemeyle ve mutlu bir sesle karşılık vermeniz, köpeğinize de onu sevdiğinizi gösterecektir.

9.Size En Sevdikleri Oyuncağını Getirirler

 

Köpeğinizin size en sevdiği oyuncağını getirmesi sadece oynamak istediği anlamına gelmez; ancak oyun oynamak istemesi de köpek yavrusu sevgisinin önemli bir işaretidir. Yavru köpeğinizin sürü lideri olarak en değerli, en sevilen varlığını size sunuyor. Burada bir onurdan bahsediyoruz.

 

10.Kuyruklarını Sallıyorlar

Kuyruk sallama, köpeklerde mutluluğun veya sevginin yaygın bir işaretidir, ancak bazı araştırmalara göre bu, çeşitli duyguları gösterebilen bir davranıştır. Current Biology bilimsel dergisinde 2007 yılında yayınlanan bir araştırma , köpeklerin tanıdık birini gördüklerinde mutluluklarını ifade ederken kuyruklarını biraz daha sağa doğru salladıklarını buldu.

 

İlginizi Çekecek Diğer Yazılarımız: Kedinizin Sizi Sevdiğini Gösteren Davranışlar, Evcil Hayvan Pasaportu Nasıl Alınır

Favori Kategorilerimiz: Köpek Bakımı, Köpek Sahiplendirme, Köpeklerde Ayrılık Anksiyetesi

Kaynakça:Wikipedia

 

Evcil
Hayvan Blog!
Tümünü Gör
E-Bültene Abone Olun !
E-Bültene abone ol bilgilendirmeleri kaçırma !