Kedilerde Göz Hastalıkları

Evcil hayvanların bir çoğunda olduğu gibi, Kedilerde göz hastalıkları oluşabilir. Kedi gözleri, kedi sahiplerinin tartışmak için en popüler vücut kısımlarından biridir. Pek çok insan, kedi gözlerinin bir kedinin sağlığına açılan pencere olduğuna inanır. Birçok kedi hastalığı gözleri etkilerken bazıları etkilemez. Uygun önlemleri alabilmeniz için farklı göz hastalığı türlerini bilmek önemlidir. Kedi gözü hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmak, evcil hayvanınıza daha iyi bakmanıza ve gelecekteki sorunları önlemenize yardımcı olacaktır.

Kedilerde göz hastalıkları ana nedenlerinden biri kötü beslenme geçmişidir. Kedilerin sağlıklı gözleri korumak için uygun şekilde dengelenmiş bir diyete ihtiyacı vardır. Pek çok insan bilmeden evdeki bu dengeyi bozan durumlar yaratır. Örneğin, birçok kişi evinde şişelenmiş içme suyu yerine musluk suyu kullanır. Diğerleri duş suyunu yeni, daha yumuşak bir sabunla değiştirmez. Bu alışkanlıklar, kedinizin gözlerinin doğal pH dengesini bozar ve göz hastalıklarına yol açar.

Birçok farklı kedi hastalığı, sağlıksız beslenme alışkanlıklarından kaynaklanır. Kötü beslenme, bir kedinin vücudunda göz hastalıkları da dahil olmak üzere çeşitli sorunlara yol açabilir. Kedinizi sağlıksız yiyeceklerle beslerseniz, zamanla daha sağlıksız hale gelecektir. Onu sağlıklı yiyeceklerle beslemek, iyi görüşünü ve genel sağlığını korumasına yardımcı olacaktır. Bunu anlamak ve gerektiğinde değişiklik yapmak önemlidir.

Kedilerde her biri kendi nedenleri ve tedavileri olan birçok farklı türde kedilerde göz hastalıkları vardır. Pek çok kedi hastalığı türü, uygun bakımla kolaylıkla önlenebilir veya tedavi edilebilir. Diğerleri kolayca önlenemez veya tedavi edilemez, ancak yine de ciddi hasar oluşmadan erken tespit edilebilir.

Kedilerde göz hastalıkları çeşitlerinden biri, göz kuruluğuna bağlı göz iltihabıdır. Bu genellikle kediler evde evcil hayvan olduğunda ve genellikle görünür bir belirti olmadığında ortaya çıkar. Tedavi edilmezse glokom ve körlük gibi daha ciddi göz hastalıklarına yol açabilir. Çoğu zaman, evde beslenen kedilerin göz kuruluğu, onlara ortamlarının hava deliğine bir nemlendirici sağlanarak tedavi edilebilir.

PetMD’ye göre katarakt hem köpekler hem de kediler için bir numaralı görme kaybı nedenidir. Katarakt, göz merceğinde görme netliğini azaltan bir opaklıktır. Bu, ultraviyole ışık ve duman gibi çevresel bileşenlerin yanı sıra bazı kedi ırklarında genetik bileşenlerden kaynaklanabilir. Kataraktların, tedavi için çok geç olana ve görüşü eski haline getirmek için ameliyat gerekene kadar görünür semptomları yoktur.

PetMD’ye göre glokom, optik siniri etkileyen bir göz hastalığıdır. Optik sinir başındaki normal drenaj yollarının tıkanması nedeniyle sıvı gözün içinde basınç oluşturduğunda ortaya çıkar. Birikme, optik sinirde hasara neden olur ve retinanın etkilenen bölgelerinde görme kaybına yol açar. Glokom, genellikle gözlerini sağlıklı tutmak için yeterli doğal ışığa sahip olmayan evcil hayvanlardan kaynaklanır. Bu durum, glokom sorunu olan ev hayvanlarının gün boyunca yeterli güneş ışığı ve temiz hava alabilmeleri için dış mekâna erişim sağlayarak önlenebilir.

Gördüğünüz gibi, beslenme sorunları ve kedi gözleri de dahil olmak üzere birçok göz hastalığı türü kedilerin gözlerini etkiler. Beslenme dengesizlikleri Evcil hayvanınızın gözleri için doğru beslenme, kediniz için yiyecek seçeneklerinin yanı sıra kedinizin sağlığı ve güvenliği için kum kutularının ve çöp tavalarının günlük temizliğini içerir. Diyetle ilgili sorunlar söz konusu olduğunda, önlemenin her zaman tedaviden daha iyi olduğunu unutmayın!

Kedilerde Göz Akıntısı

Birçok insan, kedilerde göz akıntısı en yaygın nedeninin aşırı kedi bakımı olduğuna inanır. Diğerleri bunun kedinin gözyaşı kanallarından kaynaklandığına inanıyor. Gerçekte, kedilerde göz akıntısı en yaygın nedeni gözyaşı üretimidir. Aşırı tımarlama göz drenajına neden olabilse de bir kedinin gözyaşı üretimi genellikle göz drenajının ana nedenidir.

Kedilerde göz akıntısı en yaygın nedeni kedilerin tımarlamasıdır. Kedi sahipleri, fazla tüyleri almak ve evcil hayvanın gözlerini temizlemek için genellikle evcil hayvanlarını tararlar. Gözlerin üzerinde kalan saçlar kiri toplar ve onları tıkayabilir. Tımar ayrıca gözleri çizilmekten kaynaklanan daha fazla yaralanma riskine maruz bırakır.

Evcil hayvanlarını düzgün bir şekilde tımar etmek için yeterli zamanı olan kişiler, gözlerini yalnızca evcil hayvan hareketsizken temizlemeleri gerektiğini bilirler. Aksi takdirde gözlerinin arkasındaki hassas zarlara zarar verme riski taşırlar. Bu hasar, aşırı gözyaşı üretimine neden olabilir ve bu da göz drenajına yol açar. Yukarıda gösterildiği gibi, aşırı kedi bakımı, aşırı gözyaşı üretimi nedeniyle kedilerde göz drenajına neden olur. Gözyaşları, gözleri yaralanmalardan korumak ve onları nemli ve temiz tutmak için göz kapağı tarafından üretilir.

Gözyaşları ayrıca gözlerin daha rahat olması için fazla mukusun temizlenmesine yardımcı olur. Bir kedinin rahatça yönetebileceğinden daha fazla gözyaşı olduğunda, göz kırparak veya yüzeylere püskürterek onlardan kurtulmaya çalışacaktır. Bu, refleksif bir davranış olarak bilinir ve gözyaşı üretimini kontrol etmeye yardımcı olur.

Kedilerdeki gözyaşı kanalları, çeşitli faktörler nedeniyle tipik olarak insanlardan daha fazla gözyaşı üretir. Bir faktör, insanlar ve kediler arasındaki boyut farkıdır. İnsan gözyaşı yaklaşık 0,04 inç çapa sahipken, kedigiller 0,05 inç çapında gözyaşı üretir. Ek olarak, kedigiller insanlardan daha yüksek gözyaşı üretim hızına sahiptir ve bu da bazı durumlarda toplam gözyaşının insan gözyaşından daha yüksek olmasına neden olur.

Bu yüksek gözyaşı üretimi, bazı kedilerde göz akıntısı üretimi nedeniyle göz drenajına neden olur. Bunu tedavi etmek için insanlar genellikle evcil hayvanlarının gözyaşı üretimini kontrol etmek için göz damlası veya yapay gözyaşı kullanmasını önerir. Bilgili bir evcil hayvan sahibi, evcil hayvanının göz drenajı sorununu tedavi etmek için bu ürünleri etkili bir şekilde nasıl kullanacağını bilecektir.

Bir kedinin göz drenajına birçok faktör neden olabilir, ancak bunun nedeni sadece bazılarıdır. Kedi gözü akıntısının bazı nedenleri dış etkenlerden kaynaklanır ve diğerleri evcil hayvanın vücudundaki faktörlerden kaynaklanır.- Örneğin, alerji nedeniyle göz akıntısı olan bir kedide aşırı gözyaşı üretimi olmaz; bu durumda alerji göz akıntısının nedenidir.

Ayrıca kedi gastroenteriti gibi hastalıklar ve rahatsızlıklar evcil hayvanın gözyaşı üretiminde değişikliklere neden olabilir ve bu nedenle kedilerde göz akıntısına neden olabilir. Ancak bu değişiklikler genellikle geçicidir ve geçicidir. Damla veya göz damlası ile kolayca tedavi edilir. Bu nedenle, göz akıntısının bazı nedenleri bir evcil hayvanın gözyaşı üretimini etkileyebilirken, aşırı tımar genellikle bunlardan biri değildir. Kedilerde göz akıntısı üretimi genellikle bunun ana nedenidir.

Alerjiler, hastalıklar ve rahatsızlıklar ve diğer faktörler bir evcil hayvanın gözyaşı üretiminde değişikliklere neden olabilir ve bu nedenle aşırı göz drenajına neden olabilir. Ancak bu değişiklikler genellikle geçicidir ve kolayca damla veya göz damlası ile tedavi edilir. Bu nedenle, tımarlama bazı evcil hayvanlarda aşırı gözyaşı üretimine neden olsa da göz akıntısının ana nedenlerinden biri değildir.

Bunun yerine, hastalıklar ve alerji gibi diğer faktörler Gözyaşı üretiminde değişikliklere neden olabilir ve bu nedenle kedilerde göz drenajına neden olabilir. Bir mal sahibi, kedilerinin problemini tedavi etmek için ürünleri etkili bir şekilde nasıl kullanacağını bildiğinde, evcil hayvanının göz drenajını damla veya göz damlası ile kolayca tedavi edebilir.

Kedilerde Kahverengi Göz Akıntısı

Kedilerde kahverengi göz akıntısı sıvının kedinin gözünün köşesinde toplandığı bir durumdur. Bu dünya çapında bir sorundur, ancak özellikle ev kedilerinde yaygındır. Kediler, gözlerini ve göz kapaklarını nesnelere sürtme konusunda doğal bir eğilime sahiptir. Bu eylem drenaja neden olabilir. Kahverengi göz akıntısı zararsız olabilse de bir sağlık sorununa da işaret edebilir. Kedide birkaç günden fazla süren akıntı varsa göz enfeksiyonu olabilir. Kedi, drenaja neyin neden olduğunu bulmak için bir veterinere görünmelidir.

Kedilerin doğal olarak yüksek göz kapağı kırışıklığı vardır. Bu onları kahverengi göz drenajına karşı daha duyarlı hale getirir. Kediler ayrıca net bir şekilde görmek istediklerinde doğal olarak gözlerini ve göz kapaklarını nesnelere sürtmeye eğilimlidirler.

Bu hareket gözlerinde sıvı birikmesine neden olabilir. Ek olarak, kediler net bir şekilde görmeye çalıştıklarında göz kırpma ve gözlerini kısma eğilimindedir. Bu eylem, gözyaşı gibi görünen daha fazla drenaja neden olabilir. Bir kedinin doğal olarak ürettiği drenaj miktarı, gözlerini ne kadar tuttuklarına bağlıdır. Gözlerini ve göz kapaklarını sık sık bir şeylere sürterlerse, sürmedikleri duruma göre daha fazla drenaj üretirler.

Kediler anatomileri nedeniyle kahverengi göz drenajı geliştirebilirler. Doğal olarak yüksek bir kırışıklığa sahiptirler, bu da sıvının gözlerinde toplanmasını kolaylaştırır. Ayrıca gözlerinin etrafında, nesnelere sürtünmelerini kolaylaştıran kalın kürkleri vardır. Kedilerde kahverengi göz akıntısı olduğunda, genellikle zararsızdır ve tedavi gerektirmez. Bununla birlikte, bazı kediler, drenaj çok şiddetli hale gelirse geçici görme kaybı veya kalıcı hasar yaşayabilir. Bu nedenle, bir veterinerin sorunu teşhis etmesi ve buna göre tedavi önerilmesi önemlidir.

Kedilerde kahverengi göz akıntısı çoğu kedi için zararsız olsa da, kedide sık veya şiddetli göz akıntısı varsa bir sağlık sorununa işaret edebilir. Gözün köşesinde çok fazla sıvı olması da tedavi edilmezse görme sorunlarına veya korneaya zarar verebilir. Kedide ciddi bir nedenden dolayı kahverengi göz akıntısı varsa, hemen tedavi önemlidir. Aksi takdirde, enfeksiyon veya toza maruz kalma gibi küçük sorunlar zamanla kötüleşebilir ve daha sonra daha kapsamlı tedavi gerektirebilir.

Bazı durumlarda, Kedilerde kahverengi göz akıntısı, soruna neden olan altta yatan bir sağlık sorunu olduğunu gösterebilir. Kedilerin kahverengi göz drenajından gelişebileceği bazı sağlık sorunları, korneanın enfeksiyonunu veya iltihaplanmasını içerir. Kedilerin gözlerinde iltihap olduğunda, genellikle göz çevresinde kızarıklık ve ayrıca göz kırpma ve kısma artar.

Ek olarak, gözlerinde iltihaplanma olan bazı kedilerin de düz yüz hatları olacaktır. Burun köprüsü çökük gibi bu da onlara ‘hasta’ bir görünüm verir. Bu semptomları evcil hayvan sahiplerinin belirlemesi önemlidir, böylece kedinin sağlığında herhangi bir kalıcı hasar meydana gelmeden tedaviler uygulanabilir.


Genel olarak, kedilerde kahverengi göz akıntısı hakkında bir veterinere görünmek nispeten zararsızdır, çünkü bu kedilerin neden olduğu bir durumdur. Anatomi ve gözlerini ve göz kapaklarını şeylere sürtme doğal eğilimi. Ancak aşırı veya sık göz akıntısı olan bu durumu tedavi etmemek, tedavi edilmediği takdirde daha ciddi sorunlara ve olası kalıcı körlüğe yol açabilir. Bu nedenle, kedi sahiplerinin evcil hayvanlarında aşırı veya sık kahverengi göz akıntısı fark etmeleri halinde, uygun tedavilerin alınabilmesi ve yaşamları boyunca sürdürülebilmesi için veteriner hekimlerine başvurmaları önemlidir.

Evcil
Hayvan Blog!
Tümünü Gör
E-Bültene Abone Olun !
E-Bültene abone ol bilgilendirmeleri kaçırma !