Kedilerde İshal

Kedilerde İshal, hastalık nedeniyle vücuttan aşırı veya ani su ve elektrolit kaybıdır. Evcil hayvan sahipleri için yaygın bir sorundur ve büyük endişeye neden olur. Doğal bir süreç olmakla birlikte tedavi edilmediği takdirde ciddi bir sağlık sorununa dönüşebilir.

İshalin tanımı şu semptomlardan dördünü veya daha fazlasını içerir: sıklığında artış, renginde değişiklik, kıvamında değişiklik ve ağrı. İshal doğal bir süreç olmasına rağmen, çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Bu faktörler gıda alerjilerini, parazitleri, bakterileri, virüsleri ve mayaları içerir. Bu nedenle kedilerde ishalin nedenlerini ve tedavilerini anlamak önemlidir.

İshal, hastalık nedeniyle vücuttan aşırı veya ani su ve elektrolit kaybıdır. İshalin bakteriyel, viral ve paraziter enfeksiyonlar olmak üzere birçok nedeni vardır. Kedilerde ishal en yaygın nedeni bakteriyel enfeksiyonlardır. Bakteriyel enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi zayıf olan yavru kedi ve kedilerde ortaya çıkma olasılığı yüksektir.

Bunun nedeni, bu hayvanların bağışıklık sistemlerinin genellikle hastalık veya yaş nedeniyle baskılanmış olmasıdır. Sonuç olarak, İshale neden olan bakterilerle enfekte olma olasılıkları daha yüksektir. Ayrıca bazı kedi ırkları da bu soruna diğerlerine göre daha duyarlıdır. Örneğin Habeş kedileri, doğal olarak ince derileri nedeniyle bu duruma sıklıkla yakalanır.

İshal ayrıca stres, diyet değişiklikleri ve sıcaklık değişiklikleri gibi bir dizi başka faktörden de kaynaklanabilir. Örneğin, kedinin yediği mamaların içerik veya biyokimyasında dengesizlik varsa, kedilerde ishal diyet değişikliklerinden kaynaklanabilir. Bu dengesizlik vücutta ishale neden olan bir elektrolit dengesizliğine yol açabilir. Ek olarak, kedi alışkın olduğundan farklı sıcaklıklara sahip bir bölgede yaşıyorsa, sıcaklık değişikliklerinden de ishal oluşabilir.

Ayrıca, kedi çok fazla kirlilik veya tozun olduğu bir bölgede yaşıyorsa, nem seviyelerindeki değişiklikler de İshale neden olabilir. Kedinin beslenmesindeki veya ortamındaki bir değişiklik bazen kedilerde hastalanmayı tetikleyebilir. Bazı ev ürünleri, yeterince sık temizlenmeyen çöp kutularını veya çöp kutularını temizlerken solunursa veya deri yoluyla emilirse de bunu yapabilir.

Hastalanmaya neden olabilecek diğer ürünler arasında pire ve solucan istilası olan kedilerde kullanılan pire tasmaları ve böcek öldürücüler yer alır. Ne yazık ki bazı kedi ırkları ince derileri ve akciğerlerindeki küçük hava kesecikleri nedeniyle genetik olarak hastalanmaya yatkındır.

İshal vakalarının birçoğunda bunun kesin bir nedeni yoktur ve tedavisi veteriner hekimin değerlendirmesi ve kişisel görüşüne bağlıdır. İshalin bazı nedenleri arasında diyet değişiklikleri, parazitler ve bakteriyel enfeksiyonlar yer alır. Bununla birlikte, çoğu İshal vakası tedavi edilemez ve uzun süreli tedavi veya veteriner tarafından sık sık takip gerektirir.

Gastrointestinal hastalık riskini kesinlikle artıran şeylerden biri, yanlış çöp kutusu alışkanlıklarından kaynaklanan temizlik eksikliği ve evin etrafında bakterilerin çöp tavasından yemek kasesine veya tam tersi şekilde yayılmasına yol açan fazla çöp kutularıdır.

Çok fazla olsa da, kedilerde ishal neden olur, uzun süreli tedavi veya sık veteriner ziyareti gerektiren kronik bir sorun haline gelmemesi için nasıl önleneceğini bilmek önemlidir. Uygun egzersiz, temizlik ve besleme, kedilerde ishalin önlenmesinde uzun bir yol kat edecektir çünkü bu faktörler, sindirim sistemi üzerindeki baskıyı azaltırken hidrasyon seviyelerini arttırır.

Kedilerde Kanlı İshal

Kedilerde kanlı ishal, bağırsak florasının dengesizliği nedeniyle hayvanlarda yaygın bir hastalıktır. Ancak bazı türlerde ishal ölümcül olabilir. Kediler, yüksek Ferasettik skorları nedeniyle ishale karşı hassastır. Ek olarak, yeni bir diyet aldıklarında bağırsak florasını hızla yeniden düzenleyemezler. Kedi ishali, gıda intoleransı, patojenik bakteriler ve parazitler dahil olmak üzere birçok nedene sahiptir.

İnsanlarda, gıda intoleransı, bağırsak florasının dengesizliği nedeniyle ishale yol açar. Bunun nedeni, bağırsaktaki bakteri dengesini etkileyen yeni bir yiyecek veya ilaç olabilir. Ek olarak, bazı ilaçlar ve enfeksiyonlar da gıda intoleransına ve ishale yol açabilir. Kediler gıda intoleranslarına karşı hassastır ve yüksek ferasettik skorları onları özellikle savunmasız hale getirir.

Ek olarak, kısa bağırsak geçiş süreleri, sindirim sistemlerine yabancı olan yeni yiyecekleri kolayca emecekleri anlamına gelir. Bu, yeterince hızlı bir şekilde ele alınmazsa ölümcül ishale yol açabilir. Aslında, bazı kediler yeni bir mama yedikten hemen sonra kusarlar, ancak 24 saat sonrasına kadar ishal olmaya devam ederler. Bu kedi yetiştiricileri, patojenik bakterilerin bağırsak mukozasına verdiği zarar nedeniyle son derece yüksek bir ferasettik skora sahiptir.

Kedilerde kanlı ishal için barındırıcılar, çünkü kusma onların özelliklerine göre besinleri almalarını engelleme. Bazı bölümlerde kanlı ishal oluşurken. Mümkünse bu besinlerin yeniden kullanılması olasıdır. Ayrıca kusma içeren besinlerin sebze ve tuz da olabilir. Bu şekilde barındırmaya karşı madde biriktirmeme neden olur ve ilerlemeyi engelleyecektir. Köpekler için kanlı ishal kediler için bir belirleme göstermemiştir.

Barın doğal bir hastalığı olan kanlı ishal, bir haftadan kısa sürede öldürebilir. Her şeyden önce kanlı ishal ile ilgili çalıştırma yapmak gerekir. Kanlı ishal türüne göre farklı hastalar için farklı tedavi yolları bulunmaktadır. Birkaç farklı kanlı ishal türü vardır ve bunlar sıvılarla kolayca tedavi edilebilir.

Genel olarak, kedilerde kanlı ishal sebepleri için birçok neden vardır; bunun doğru bir şekilde teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi zor olabilir. Bununla birlikte, kedi ishali nedenlerini ve belirtilerini bilmek, veteriner hekimlerin hastalarını hızlı ve etkili bir şekilde teşhis etmesine ve tedavi etmesine yardımcı olabilir.

Kedim İshal Ama Halsiz Değil

Kedim ishal ama halsiz değil. Bu durum kendini düzeltir. Bir kedinin mama tercihleri ​​ishali önlemede önemli bir rol oynar. Bir kedi 24-48 saat arasında herhangi bir tıbbi sorun yaşamadan geçerse paniğe gerek yoktur. Ancak ishal tekrar başlar ve 48 saatten fazla sürerse veteriner hekime başvurulmalıdır.

Kediler evcilleştirilmiş bir hayvandır, yani insanlar tarafından onlarla yaşamaları için içeriye getirilmiştir. Kediler binlerce yıldır var ve hemen hemen her kültürde bulundu. Kediler sosyal hayvanlardır, yani içerik hissetmek için insanlarla ve diğer kedilerle temasa geçmeleri gerekir.

Bazı kediler de yiyecekleri konusunda spesifiktir ve yalnızca insanların kendileri için hazırladığı yiyecekleri yerler. Kediler genellikle yaramazdır ve bazı insanlar bu nedenle onların etrafta olmasından hoşlanmazlar. Ne olursa olsun, kediler oyuncu yapıları, insanlarla iletişim kurma yetenekleri ve sahiplerine arkadaşlık sağlama yetenekleri nedeniyle popüler bir evcil hayvandır.

Kedim ishal ama halsiz değil. Sık ishal, sıklıkla meydana gelen ishali anlatmak için kullanılan tıbbi bir terimdir. İshal, kedinin bağırsaklarındaki bakterilerin neden olduğu kedilerde yaygın bir gastrointestinal problemdir. Kedi, bağırsak astarından sıvı kaybı nedeniyle ıslak veya mukuslu dışkı yaşayabilir.

Bu, kedi sahipleri için sinir bozucu olabilir çünkü kedinin halsiz görünmesine neden olabilir. Bağırsaklardaki aşırı sıvı nedeniyle bağırsak duvarındaki artan basınç nedeniyle kedi de bu olay sırasında ağrı yaşayabilir. Bu sorunun tedavisi genellikle kediye bağırsaklarındaki bakteri miktarını azaltmak için özel bir diyet uygulanmasını içerir.

Gastrointestinal bir doğum, kedilerin bağırsaklarında bulunan bakterilerin neden olduğu bağırsak sorunlarını anlatmak için kullanılan tıbbi bir terimdir. Kedi, bağırsak astarından sıvı kaybı nedeniyle ıslak veya mukuslu dışkı yaşayabilir. Bu, kedi sahipleri için sinir bozucu olabilir çünkü kedinin halsiz görünmesine neden olabilir.

Bağırsaklardaki aşırı sıvı nedeniyle bağırsak duvarındaki artan basınç nedeniyle kedi de bu olay sırasında ağrı yaşayabilir. Bu sorunun tedavisi genellikle kedinin bağırsaklarındaki bakteri miktarını azaltmak için özel bir diyete tabi tutulmasını içerir. Sahibi ayrıca, çöp kutusunda yaşayan bakteri ve diğer parazitlerden bağırsaklarda enfeksiyon oluşmasını önlemek için kedinin çöp kutusunu sık sık temizlendiğinden emin olmalıdır.

Kedim ishal ama halsiz değil. Sık ishal, sıklıkla meydana gelen ishali anlatmak için kullanılan tıbbi bir terimdir. İshal, kedinin bağırsaklarındaki bakterilerin neden olduğu kedilerde yaygın bir gastrointestinal problemdir.

Kedi, bağırsak astarından sıvı kaybı nedeniyle ıslak veya mukuslu dışkı yaşayabilir. Bu, kedi sahipleri için sinir bozucu olabilir çünkü kedinin halsiz görünmesine neden olabilir. Bağırsaklardaki aşırı sıvı nedeniyle bağırsak duvarındaki artan basınç nedeniyle kedi de bu olay sırasında ağrı yaşayabilir. Bu sorunun tedavisi genellikle kedinin bağırsaklarındaki bakteri miktarını azaltmak için özel bir diyete tabi tutulmasını içerir.

Pek çok insanın inandığının aksine, kediler de tıpkı köpekler gibi parazit alabilir. Kediler, bağırsaklarında köpeklerin doğal olarak sahip olduğu pek çok faydalı bakteri bulunmadığından parazitlere karşı hassastır. Parazitler, kedilerin sistemlerine dışkı maddesi veya vücutlarındaki patileri ve kulakları gibi enfeksiyona duyarlı oldukları yaralar yoluyla girebilirler.

Bazı parazitler, filtrelenmemiş su kaynaklarının neden olduğu bir bağırsak enfeksiyonu olan giardiasis hastalığına neden olan yuvarlak kurtlar, kancalı kurtlar ve tenyaları içermeye karşı hassastır. Bir evcil hayvana sahip olmak, sorumlu bir şekilde yapılırsa faydalı olabilir.

Bir evcil hayvana sahip olmak, sahibine arkadaşlık ve duygusal destek sağlayabilir ve onlar etrafta yokken ihtiyaç ve endişeleriyle ilgilenerek küçük sorumluluk kaslarını kullanmalarına yardımcı olabilir. Bir evcil hayvana sahip olmak, çocukları hayvanların nasıl işlev gördüğü ve neden uygun bakıma ihtiyaç duydukları ve öz disiplin konusunda eğitmeye de yardımcı olur.

Evcil hayvanların sağlıklı olması için uygun bakım ve dikkat gerektirmesine rağmen, evcil hayvanları sağlıklı tutmak, bir denklemin her iki tarafında da çalışmayı gerektirir, çünkü evcil hayvanların tıpkı insanlar gibi doğru beslenmeye ve veteriner bakımına ihtiyacı vardır.

Kedim İshal Oldu

Kedim ishal oldu sorunu birçok evcil hayvan sahibinin karşılaşacağı yaygın bir bağırsak sorunudur. Kedi ishali kedilerin normalden daha az kustukları veya dışkıladıkları tıbbi bir durumdur. Duruma birçok farklı faktör neden olabilir, ancak genellikle parazitler, kötü yiyecekler veya kedinin hayatındaki uzun bir stres döneminin sonucudur.

Dehidrasyon ve düşük diyet lifi de kedi ishalinin yaygın nedenleridir. Bazı kedi ishali vakaları zararsızdır, bazıları ise göz ardı edilirse yaşamı tehdit eder. Veteriner hekimler, kedi ishalini hızlı ve verimli bir şekilde nasıl tedavi edeceklerini ve teşhis edeceklerini bilirler, bu nedenle bu bilgilerin her zaman el altında olması önemlidir.

Kedim ishal oldu. Pek çok farklı türde parazit, kedi ishaline neden olabilir. Bunlardan bazıları protozoalar ve yuvarlak kurtlardır. Protozoanlar en fazla hasara neden olur ve ciddi vakalarda ölüme yol açabilir. Yuvarlak kurtlar ayrıca kolon duvarlarında ciddi hasara neden olabilir.

Bağırsaktaki parazitler genellikle kedi ishaline neden olan şeydir ve ilaçlarla kolayca tedavi edilirler. Erken yakalanırsa, parazitler ciddi bir hasara neden olmadan önce tedavi edilebilir. Evcil hayvan sahiplerinin kedilerini parazitlere karşı nasıl tedavi edeceklerini bilmeleri önemlidir, böylece gerektiğinde onları hızlı bir şekilde tedavi edebilirler.

İshal, içinde yeterince lif olmayan kötü yiyecekleri yemenin yaygın bir yan etkisidir. Kediler bitki kaynaklarından selülozu sindiremedikleri için diyetlerinde yeterince lif almaları önemlidir. Yetersiz beslenme, kedi ishalinin en yaygın nedenlerinden biridir ve mamaları değiştirerek veya kuru mama diyetlerine daha fazla lif ekleyerek kolayca düzeltilebilir.

Kediler, sindirimlerinin normal olması için yüksek kaliteli mamaya ihtiyaç duyarlar, ancak yine de gerektiğinde ek lif sağlanmalıdır. Yetersiz beslenmeye ek olarak, stres de kedi ishaline neden olabilir. Birçok hayvan, küçük bir alana kapatılmaktan veya gençken çok sık dokunulmaktan dolayı stres yaşar.

Stres zamanla birikebilir ve uygun bakımdan yoksun bırakılırsa fiziksel hasara neden olabilir. Uzun süre izole edilmiş veya çok fazla dokunularak yaşam döngülerinden geçen kediler, yaşlandıklarında bağırsaklarında sıklıkla sorun yaşarlar. Kedilerin normalden daha fazla sıvı içerek kolayca düzeltebildiği bir başka yaygın ishal nedeni de susuzluktur.

Kedim ishal oldu. Veteriner hizmetleri pahalı olabilir, ancak evcil hayvan sahiplerinin kedilerini bunun gibi sağlık sorunları için nasıl tedavi edeceklerini bilmeleri önemlidir. Evcil hayvanlar en küçük şeyler için strese girerler, ancak evcil hayvan sahiplerinin onlara bunun için nasıl davranacaklarını hemen bilmeleri önemlidir.

Evcil hayvanları parazitlere ve kötü beslenmeye karşı nasıl tedavi edeceklerini bilmek, evcil hayvan sahiplerinin şehir dışındayken veya işle meşgulken kesinlikle daha kontrollü hissetmelerini sağlayacaktır. Bir veterinerin nöbetçi olması önemlidir, bu nedenle bu bilgiler gerektiğinde her zaman kullanılabilir.

Kedilerde İshal Tedavisi

Kedilerde ishal tedavisi hayati önem taşır. İshal kedilerde sık görülen bir durumdur. Diyetlerindeki ve gastrointestinal sistemdeki değişiklikler de dahil olmak üzere bir dizi faktörün neden olduğu gevşek veya sulu bir dışkıdır. Bu durumun nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır, ancak onu tedavi etmenin yolları vardır. Bazı insanlar ishalin zararsız olduğunu düşünürken, diğerleri bunun tehlikeli olabileceğine inanır.

İshal, kedilerde sık görülen bir durumdur ve bu, kedilerin gastrointestinal sistemlerinde bir sorun olduğunun işaretidir. Diyetlerindeki ve gastrointestinal sistemdeki değişiklikler de dahil olmak üzere bir dizi faktörün neden olduğu gevşek veya sulu bir dışkıdır. Bu durumun nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır, ancak onu tedavi etmenin yolları vardır. Bazı insanlar ishalin zararsız olduğunu düşünürken, diğerleri tehlikeli olabileceğine inanır. Durum tedavi edilmezse dehidrasyona ve elektrolit dengesizliklerine neden olabilir. Bu da bayılma, nöbet ve hatta ölüm gibi diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını önlemek için ishali mümkün olan en kısa sürede ele almak önemlidir. Pek çok kedi sahibi, ishal yaşadıklarında kedilerine hızlı bir şekilde antibiyotik verirler. Antibiyotikler sadece semptomları tedavi eder ve uzun vadede bağırsak florasına zarar verebilir. Bu ilaçlardan çok daha iyi sonuç veren ve kedinizin sağlık sorunları için kalıcı rahatlama sağlayabilen birçok doğal ilaç vardır.

Farklı ishal türleri vardır ve kediler bazılarını kendi başlarına tedavi edebilirler. Bazı ishal türleri kedilerde tehlikeli değildir ve mama değişiklikleri ve probiyotiklerle kolayca tedavi edilebilir. Diğerleri, örneğin susuz kalmaya veya vücuttaki diğer organlara zarar veriyorsa, acil bakım gerektirebilir. Bu durumlarda, kedinizi bir veterinere muayene ettirmek en iyi seçenektir.

Kedilerde ishal tedavisi etmeleri için farklı ilaçlar da verilebilir. Bu, ishallerini bastırmak için yapılır, bu nedenle sorun doğal olarak ortadan kalkana kadar bu ilaçları düzenli olarak almaları gerekir. Kedinizin semptomlarından hızlı bir şekilde kurtulmak için düzenli olarak alması gereken hap formundaki ilaçlar da vardır. Bunlar normalde kedilerdeki diğer durumları tedavi etmek için kullanılır, bu nedenle en iyi ihtimalle yalnızca geçici çözümlerdir.

Kedilerde ishal tedavisi edilmediği takdirde kedi sahipleri ve veteriner hekimler tarafından derhal ilgilenilmesi gereken yaygın bir durumdur. Birkaç ishal türü vardır ve bazıları veteriner bakımı gerektirirken, diğerleri doğru şekilde tedavi edilirse kediniz için herhangi bir soruna neden olmaz. İshal olmak, özellikle tedavi edilmezse kediler için tehlikeli olabilir, bu nedenle bu sorunu mümkün olan en kısa sürede ele almak önemlidir.

Kedilerde Kokulu İshal

Kedilerde kokulu ishal son derece riskli ve ölümcül olabilir. Kediler tüylüdür ve çok sevecen olabilir, ancak tuvalet alışkanlıkları söz konusu olduğunda da çok titizdirler. Ne anlama geliyor? Tuvalet alışkanlıkları konusunda titiz olan bir kedi, bunu ancak canı istediğinde yapacaktır. Ayrıca tuvalet alışkanlıkları konusunda titiz olan bir kedi, temiz ve sıhhi bir yaşam ortamı sağlamak için çevresini de temizler ve dezenfekte eder.

Tüm kediler tuvalet alışkanlıkları konusunda titizdir, ancak bazı kediler o kadar güçlü bir gurur duygusuna sahiptir ki, davranışlarını insanlardan bile gizlerler. Örneğin, bazı kedilerin dışkıladıklarında çok güçlü bir kokuları vardır, bu nedenle bunu yalnızca özel yerlerde yaparlar. Ne yazık ki, bazı kediler de titizliklerinin bir sonucu olarak kokulu ishal olabilir. Kokulu bir kedinin titizliği, temizlenmesi zor hatta imkansız olan kokulu dışkıya yol açabilir.

Kedilerde kokulu ishal, kötü kokulu dışkının geçmesine neden olan bir kabızlık türüdür. Kabızlık kedilerde sık görülen bir sorundur ve birçok farklı faktörden kaynaklanabilir. Kabızlığın bir nedeni, kedilerin çıkarması zor olan sert dışkılardır. Kabızlık ayrıca gastrointestinal sistemdeki bir tıkanıklıktan da kaynaklanabilir. Bu tıkanıklık, bakteriler, yabancı cisimler ve hatta parazitler dahil olmak üzere birçok farklı şeyden kaynaklanabilir. Kabızlığın neden olduğu ishalin tedavisi zor olabilir çünkü sorun gastrointestinal sistemden kaynaklanır. Ancak, bu tür kedi ishalini tedavi etmenin birkaç kolay yolu vardır.

Örneğin, parazitleri tedavi etmek sorunu çözmenin kolay bir yoludur çünkü parazitler genellikle kedilerde kötü kokulu dışkıya neden olmak yerine sadece kabızlığa neden olur. Bir veteriner, hasta kediler için özel bir diyet yiyerek ve ardından ona antibiyotik vererek, kabızlığa neden olan altta yatan bir durumu da tedavi edebilir.

Sorun, çünkü altta yatan başka nedenler olabilir. Kabızlık nadiren kokulu dışkının tek nedenidir, bu nedenle kedinizde kokulu ishal varsa ve dışkısı hala kötü kokuyorsa, altta yatan bir sorunu olabilir. Yaygın bir kokulu dışkı türü, kedilerde bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır. Gastrointestinal sistemde bakteriyel bir enfeksiyona sahip olmak, dışkıların düzgün bir şekilde geçmesini zorlaştırabilir ve normal kokulu bir dışkı yerine kokulu dışkıya neden olabilir.

Ek olarak, kedinizin bağırsaklarında altta yatan bir bakteriyel enfeksiyonu tedavi etmek zor olabilir çünkü birçok farklı bakteri türü vardır ve her biri gastrointestinal sistemin belirli bölgelerinde büyüme eğilimindedir. Bu nedenle, onun için doğru tedavi planını bulabilmeniz için kedinizin ishalinin tam olarak nereden geldiğini bulmanız önemlidir.

Kedinizde kabızlık gibi tedavisi kolay bir kokulu ishal olsa bile, yine de beğenmezse dışkısının koku olup olmadığını kontrol etmesini istemiyor. Bu, dışkısının kokusu olup olmadığını anlamayı zorlaştırabilir, bu nedenle sizin yerinize kontrol edebilmeleri için onu veterinere götürmek isteyebilirsiniz.

Genel olarak, bazı kediler tuvalet alışkanlıkları konusunda yeterince titizdir. Bunun sonucunda kokulu ishal olurlar. Bununla birlikte, kokulu ishal her zaman kabızlıktan kaynaklanmaz ve başka faktörler de söz konusudur. Kokulu ishali olan bir kediniz varsa ve kabızlık sorununu tedavi etmek için önlemler aldıktan sonra dışkısı hala kötü kokuyorsa, bunun yerine altta yatan bir bakteriyel enfeksiyon olabilir. Ne aradığınızı bildikten sonra her iki durumu da tedavi etmek kolaydır, bu nedenle, kedinizin ishali kendi başına halletmesine izin vermek yerine, kötü kokulu ishali varsa bir veterinere göründüğünden emin olun! Benzer kedi hastalıkları arasında olan kedilerde genç hastalığı da incelenebilir. Evcil hayvan sahiplendirme yapacak kişilerin sahiplenecek kişiye evcil hayvan sigortası ile ilgili bilgi vermesi deönem arz edecektir. Kediler neden kusar yazımızı inceleyebilirsiniz.

Evcil
Hayvan Blog!
Tümünü Gör
E-Bültene Abone Olun !
E-Bültene abone ol bilgilendirmeleri kaçırma !