Kedilerde Kalp Kurdu

Kedilerde kalp kurdu, ciddi sağlık sorunlarına neden olan bir parazit solucan türüdür. Bu solucana, kedilerin kalp atardamarlarında yaşayan mikroskobik bir yuvarlak kurt neden olur.

Kedilerde kalp kurdu, tedavisi zor olan tehlikeli bir enfeksiyondur. Bununla birlikte çoğu kedi, kalp kurdunun ilk aşamalarına karşı dirençlidir. Kendi kendine yerleşme şansı bulamadan önleyici tedavi alarak kolayca önlenebilir.

Kedilerde kalp kurdu, tedavisi zor olan tehlikeli bir enfeksiyondur. Kalp kurduna neden olan mikroskobik yuvarlak solucan, bir arterin duvarlarına girer ve yol boyunca dokuları yok eder. Arterdeki bu hasar, kanın düzgün şekilde akmasını engeller ve bu da kalp yetmezliğine yol açabilir.

AVMA Amerikan Veteriner Derneği’ne göre kalp kurdu, arter duvarlarına girdiği için tedavisi en zor parazitlerden biridir. Bunu tedavi etmenin tek yolu, kedinin arterine yerleştirilen bir kateter yoluyla uygulanması gereken ilaçlardır.

Kalp kurdunun yaygınlığı, nerede yaşadığınıza ve kedinizin bağışıklık sistemlerinin ne kadar iyi olduğuna bağlıdır. Kalp kurdu tedavi edilmezse kedilerde ölüm dahil ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Amerikan Theriogenology Veteriner Derneği, ABD’deki evlerin yarısından fazlasının hayatlarının bir noktasında kalp kurdu olan en az bir kediye sahip olduğunu belirtmektedir. Kedilerde kalp kurdu, organ yetmezliği ve ölüm gibi komplikasyonlara neden olabilir, bu nedenle kedi sağlığı için bu kadar ciddi bir sorundur.

Kedilerde Kalp Kurdu Nasıl Bulaşır

Kedilerin hastalanmaları için kalp kurdu taşıyan pire maruz kalmaları gerekir. Kalp kurtları, yalnızca pire konağı ısırdığında ve kan emdiğinde evcil hayvandan evcil hayvana geçebilir. Bir kedi pire ile temas etmezse kalp kurdundan hastalanmaz.

Kalp kurdu insandan insana bulaşmaz, bu yüzden insanların onları kedilere yayması konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Tarihte kalp solucanlarının neden olduğu insan istilası vakası da yoktur. Bu, kedilerin diğer kedilerden veya insanlardan kalp kurdu kapmadığını kanıtlar.

Bazıları, kedilerin küçük hayvanlardan farklı bir bağışıklık sistemine sahip olduğunu, dolayısıyla kalp kurduna karşı daha hassas olduklarını iddia eder. Bunun nedeni, kedilerin diğer küçük hayvanlara göre daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalarıdır. Bu, kedileri parazitlere karşı daha küçük hayvanlara göre daha yetenekli hale getirir.

Kedilerde kalp kurdu karşısında daha az duyarlı olmasının bir başka nedeni de köpeklerden daha az bağışıklık sistemi hücresine sahip olmalarıdır. Kedilerin daha duyarlı olmasının nedeni, köpeklerden daha az bağışıklık sistemi hücresine sahip olmalarıdır.

Bu mantıklı çünkü kediler yırtıcı, köpekler çöpçü olarak gelişti. Köpekler, kedilerden daha uzun süre parazitlere maruz kaldılar, bu nedenle parazitlerle doğal olarak nasıl savaşacaklarını öğrendiler. Kedilerin parazitlerle ilgili çok fazla deneyimleri yoktur, bu nedenle onlara onlarla nasıl savaşacaklarını öğretmek size kalmıştır.

Kedilerde kalp kurdu enfeksiyonu riski söz konusu olduğunda, evcil hayvan sahiplerinin köpekler ve kediler arasındaki farkı bilmesi önemlidir. Köpekler kalp kurtlarıyla kedilerinkinden daha kolay savaşabilirler. Köpeklerin bademcikleri ve boğazları parazitlerden daha fazla zarar görmesini tolere edebilir.

Kedilerde Kalp Kurdu Tedavisi

Amerikan Veteriner Hekimler Birliği, kedilerde kalp kurdu tedavisi için kullanılan, pire tedavisi, solucan giderme dahil olmak üzere çeşitli ilaç türleri olduğunu belirtmektedir. Pire tedavisi, kedinizdeki yetişkin pireleri öldürerek çalışır.

Solucan giderici ilaçlar, pire tedavisi onları öldürmeden önce kedinizdeki bağırsak solucanlarını giderir. Anti paraziter ilaçlar, kedi kalp kurdu hastalığına neden olan bağırsak kurtlarını öldürür. Bu üç ilaç türünün tümü yerel evcil hayvan dükkanınızdan veya eczanenizden kolayca satın alınabilir.

Hasta tedavi seçeneklerini beğenmezse kalp kurdu tedavisi tehlikeli olabilir. Bazı kediler atardamarlarının incelenmesinden nefret eder, bu da yeterince hızlı tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara ve ölüme yol açabilir. Ayrıca bazı kediler, sarımsak veya soğan yemek gibi ev ilaçları ile kendilerini tedavi etmeye çalışacaklar ki bu da bir o kadar ölümcül olabilir.

Kedilerde kalp kurdu, kedilerin sağlığı için ciddi bir sorun olsa da kolaylıkla önlenebilir. Yeterince erken yakalanırsa ilaçla tedavi edilir. Düzgün tedavi edilmezse tehlikeli olabilir, ancak farkındaysanız bunun olmasını önlemenin yolları vardır.

Alternatif yöntemleri denemeye başlamadan önce kedinizin kalp kurdunu nasıl tedavi edeceğinize dair araştırma yapmanız önemlidir çünkü bunlar her zaman güvenli veya etkili değildir.

Kalp kurdu, köpekleri ve kedileri etkileyen bir tür paraziter solucandır. Bu solucanlar kalp hasarına neden olur ve kan damarlarını tıkar. Kalp kurdu pireler tarafından yayılır ve insandan insana da geçebilir.

Kediler kalp kurduna karşı köpeklerden daha savunmasızdır ve bunun nedeni daha az bağışıklık sistemi hücresine sahip olmalarıdır. Bazıları, kedilerin kendi başlarına mücadele edemedikleri için parazit solucanlar için mükemmel ev sahipleri olduğunu söylüyor.

Kediler kalp kurduyla savaşmak için yeterli bağışıklık sistemi hücrelerine sahip değiller. Bu onları parazitik solucanlara karşı daha duyarlı hale getirir. Kalp kurtları küçük hayvanların vücutlarını istila ederek hasara neden olabilir ve muhtemelen onları öldürebilir. Kalp kurdu bulaşmasını önlemek zordur çünkü bu solucanlar çok güçlüdür. Hamster, gerbil ve gelincik gibi küçük hayvanlar, açık havaya bırakılmadan önce kalp kurdu için tedavi edilmelidir.

Ek olarak, köpekler genel olarak daha büyük bağışıklık sistemlerine sahip oldukları için kalp kurduna kediler kadar duyarlı değildir. Bunu bilen evcil hayvan sahipleri, kedileri değil de parazitler tarafından istila edildiğinde köpekleri için ilaç sağlamak kolaydır.

Kedilerde kalp kurdu türlerinin tümü kedigilleri, köpekleri ve diğer küçük hayvanları etkiledikleri gibi etkilemez. Köpekler düz kafalı veya yeni doğan kalp kurtlarıyla savaşabilirken, kediler genellikle bunu yapamaz. Bu nedenle, kedi sahiplerinin, köpeklerinin oyun oynadığı bahçede veya ormanda kendi evcil hayvanlarını düz kafalı solucanlar için tedavi etmeleri akıllıca değildir.

Genel olarak, evcil hayvanların küçüklere göre daha duyarlı olduğu konusunda fikir birliği vardır. Sınırlı bağışıklık sistemleri ve daha az bağışıklık sistemi hücresi nedeniyle hayvanlar parazitik solucanlara.

Bununla birlikte, hayvan sahibi evcil hayvanlarına nasıl düzgün davranacağını biliyorsa ve ilaçları uygun şekilde kullanırsa, evcil hayvanların ve sahiplerinin parazit solucanlarla savaşması mümkündür. Ayrıca evcil hayvanlar, istilalar kontrolden çıkmadan ve kedi sağlığının yanı sıra insan sağlığı için tehlikeli hale gelmeden önce hızlı şekilde tedavi edilmelidir.

Kedilerde Kalp Kurdu Belirtileri

Kedilerde kalp kurdu belirtileri arasında en önemli olan bir kaç belirtiyi sizin için sıralayacağız.

Kedilerin gastrointestinal parazitleri, kusma, ishal, feline astım en büyük kedi kalp kurdu belirtileri arasındadır.

Kedilerde kalp kurdu, sivrisineklerin çoğalması ile bulaş riskinin çoğalması anlamına geliyor. Bu can sıkıcı küçük yaratıklar, kediniz için büyük bir sağlık sorunu oluşturabilir. Bir kedinin fiziksel sağlığını tehlikeye atabilecek ve belki de hayatını tehdit edebilecek tüm çeşitli bozukluklar arasında, Dirofilaria immitis adı verilen parazitik kedi kalbi solucanı, hayvanın sistemine girdiğinde ortaya çıkan potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan kedi kalp kurdu hastalığından daha sinsidir. Ve bu solucanın kedinizin vücuduna girmesinin tek yolu sivrisinek ısırığıdır. Enfeksiyon, bir sivrisinek bir kedinin derisini deldiğinde ortaya çıkar ve bunu yaparken, başka bir hayvandan, en yaygın olarak enfekte bir köpekten topladığı kalp kurdu larvalarının kurbanın kan dolaşımına girmesine izin verir. Zamanla (tipik olarak yaklaşık sekiz ay) bu larvalar, ısırılan kedinin vücudunda, başlangıçta doğrudan derinin altındaki deri altı dokularda, daha sonra kas dokularında ve sonunda hayvanın kalbinin sağ karıncığında, akciğerlerinde ve bağırsaklarında büyür ve gelişir. bu hayati organlarla ilişkili arterler. Ancak Cornell Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde parazitoloji profesörü olan DVM, PhD, Dwight Bowman, solucanların tamamen büyümeden önce sorunlara neden olabileceğini söylüyor. “İlk enfeksiyondan 60 ila 100 gün sonra” diyor, “.

Kedilerde kalp kurdu paraziti, henüz olgunluğa erişmemiş olsa bile, etkilenen bir hayvanın vücudunda patoloji belirtileri görmeye başlayabilirsiniz”.

Olgunlaşmamış solucanların akciğerlerdeki küçük atardamarlara gelişi, yalnızca atardamarlara değil, bronşiyollere (küçük hava yolları) ve alveollere (akciğerlerde gaz alışverişinin gerçekleştiği hava kesecikleri) de zarar veren şiddetli bir iltihabi tepki başlatır. Ayrıca, hastalığın adı, bozukluğun esas olarak kalbi etkilediğini düşündürse de, olgun parazit sonunda çoğunlukla kalpte değil, kanı kalpten kan taşıyan pulmoner arterlerde ikamet eder. akciğerler ve kedide hastalık sadece kalbi değil, öncelikle akciğerleri etkiler. Veteriner bilim adamları, kedilerde kalp kurdunun neden olduğu akciğer hastalığını tanımlamak için yeni bir terim, kalp kurdu ile ilişkili solunum hastalığı veya HARD icat ettiler. HARD ve kedi kalp kurdu hastalığı hakkında ek bilgi için web sitesine bakın. Kedilerde kalp kurdu enfeksiyonunun neden olduğu çeşitli bozukluklar, kısmen parazitin etkileyici boyutuna yaklaşık bir ayak uzunluğunda büyüyebilen beyaz, spagetti benzeri yaratıklar ve olgunlaşmamış ve ölmekte olan yetişkin solucanların neden olduğu enflamatuar tepkiye atfedilebilir.

İlerlemiş bir enfeksiyonda, özellikle kedilerde, solucanlar pulmoner arterlerin duvarlarına zarar verir ve kanın bu damarlardan geçişini engeller, bu da tıkalı damarlardan kan pompalamaya çalışırken kalp üzerinde aşırı gerilime neden olur. Bazı kedilerde kalp kurdu belirtileri enfeksiyonu, muhtemelen bir hayvanın paraziti öldürmek için yeterince güçlü bir bağışıklık tepkisi geliştirmesi nedeniyle kendiliğinden kaybolabilir. Bununla birlikte, bağışıklık tepkisinin kendisinin, kedi kalp kurdu hastalığında yaygın olarak görülen belirtilerin çoğuna neden olduğuna inanılmaktadır. Çoğu durumda enfeksiyon, diğer birçok kedi hastalığının belirtilerini taklit edebilecek spesifik olmayan klinik belirtilerle istikrarlı bir şekilde ilerleyecektir.

Kedilerde kalp kurdu enfeksiyonunun en yaygın klinik belirtileri şunları içerir:

Aralıklı kusma (bazen gıdanın yanı sıra kan); ishal ; hızlı ve zor nefes alma, öksürme ve öğürme, bunların tümü kedi astımı veya diğer bazı bronşiyal hastalıklarla karıştırılabilir ; iştah kaybı; uyuşukluk ve kilo kaybı. Bazı durumlarda, bir kedi başka bir kedi hastalığına yenik düşmeden önce uzun bir süre kalp kurdu enfeksiyonundan kurtulabilir. Akut bir hastalık durumunda, bir kedi aniden ölebilir. “Her halükarda,” diyor Dr. Bowman, “prognoz iyi değil. Kedi kalp kurdu hastalığı, kedinizin kapmasını isteyeceğiniz bir şey değildir.” Kedi kalp kurdu hastalığının teşhisi tipik olarak tam bir kan sayımı ve kan kimyası profili, göğüs röntgeni, hastanın kanının parazite karşı antikor içerip içermediğini belirlemek için bir test ve kanda yetişkin kalp kurdu proteinlerinin bulunup bulunmadığını görmek için bir test içerecektir. Ek olarak, ultrason görüntüleme, kalp veya pulmoner damarlardaki kalp solucanlarının varlığını görsel olarak ortaya çıkarabilir. Ne yazık ki, diyor Dr. Bowman, kedilerde kalp kurdu hastalığı köpeklerdeki durumun aksine tedavi edilemez. Bir köpeği enfeksiyondan kurtarmak için düzenli olarak kullanılan güçlü maddelerin bir kedi için ölümcül olabileceğini açıklıyor.

Kedilerde Kalp Kurdu Hastalığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kedilerde Kalp Kurdu Tedavi Edilebilir Mi

Ne yazık ki, kedilerde kalp kurdu enfeksiyonu için onaylanmış özel bir ilaç tedavisi yoktur ve kedilerde enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar güvenli değildir. İyi bir veteriner bakımı, kalp kurdu hastalığı olan kediler için doğru tedavinin bulunmasında önemlidir. Kedinizi stabilize etmek için uzun vadeli bir yönetim planı belirlenebilir.

Kedi kalp kurdu nasıl tedavi edilir?

Kalp kurdu hastalığının ciddi belirtileri olan kediler için şu anda önerilen tedavi kalp kurdunun cerrahi olarak çıkarılmasıdır . Bu prosedür, genellikle bir veterinerlik fakültesinde bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Kediler Kalp Kurdu Düşürür Mü

Evcil hayvanınızda kalp kurdu varsa, onları dışkısında görebilirsiniz. Yuvarlak kurt ve küçük kancalı kurtlar gibi birçok solucan türü evcil hayvanınızın dışkısıyla atılsa da, kalp kurtları gastrointestinal (GI) sistemde yaşamaz ve dışkıda bulunmaz.

Bir kedi kalp kurdu ile ne kadar yaşayabilir?

Kalp kurdu hastalığının semptomlarını tedavi edin ve kedinin solucanlardan daha uzun yaşamasını umun. Kalp kurdu bir kedide yaklaşık iki ila üç yıl yaşadığından (köpeklerde beş ila yedi yıl yaşarken), birkaç aylık tedavi gerekir.

Veterinerler kalp kurtlarından nasıl kurtulur?

Yetişkin kalp kurtlarını öldürmek için enjekte edilebilir bir ilaç olan melarsomine (marka adı Immicide®) verilir. Kalpteki bitişik damarlardaki ergin kalp kurtlarını melarsomin ilacı öldürebilir. Bu ilaç bir dizi enjeksiyon halinde uygulanır. Veterineriniz, köpeğinizin durumuna göre özel enjeksiyon programını belirleyecektir.

Kedilerde Kalp Kurdu Kalıcı Hasar Bırakır Mı

Kalp kurdu hastalığı kalbe, akciğerlere ve atardamarlara kalıcı hasar verir ve parazitler ortadan kalktıktan çok sonra bile, kedinin sağlığını ve yaşam kalitesini etkileyebilir.

Kedi Kalp Kurdu Tedavisi Ağrılı Mıdır

Kedilerde kalp kurdu tedavisi enjeksiyonlarının kendisi bazı kediler için çok acı verici olabilir, bu nedenle çoğu veteriner, kedi verilmesi kabul edilebilir bir anti-inflamatuar ilaç reçete edecektir.

Kedi hastalıkları blog yazımızı beğendiyseniz yorum yapmayı ihmal etmeyiniz. Ayrıca yavru kedi ilanları içerisinde sizi bekleyen biri olduğunu sakın unutmayın.

Evcil
Hayvan Blog!
Tümünü Gör
E-Bültene Abone Olun !
E-Bültene abone ol bilgilendirmeleri kaçırma !