Kedilerde Mantar Hastalığı

Kedilerde Mantar Tedavisi

Kedilerde mantar tedavisi son derece önemli bir tedavi biçimidir. Mantarlar, insanların ve hayvanların bağımlı olduğu doğal kaynakların çoğuna zarar vermekten sorumludur. Kontrolsüz bırakıldığında, mantarların neden olduğu hasar kedi sağlığı için yıkıcı olabilir. Ayrıca birçok insan, mantar tedavisi kullanılarak bakteri ve parazitler gibi zararlı organizmaların yok edilebileceğine inanmaktadır.

Kulak enfeksiyonu olan kedi mantar tedavisi kullanılması üzerine yapılan bir araştırma, bunun güvenli ve etkili olduğunu bulmuştur. Solunum yolu enfeksiyonları ve saçkıran gibi diğer birçok durum için de kullanılabilir. İnsanları tedavi etmek için mantar kullanımını destekleyen çok az kanıt olmasına rağmen, insan vücudu kendi mantar enfeksiyonlarını üretir. Bu nedenle, insan vücudunun mantar enfeksiyonuna karşı doğal olarak bir bağışıklık tepkisi üreteceğini varsaymak mantıklıdır.

Bu neden böyle? Mantarlar, insanlara zarar vermeyen patojenik olmayan organizmalardır. Mantarların meyve gövdeleri, çevredeki cilde zarar vermeden kolayca çıkarılabilir. Bu, mantarları kişisel bakım için ideal bir araç haline getirir. Temizliği korumak genel sağlık için önemlidir, ancak hasarlı bir bağışıklık sistemi ile uğraşırken zor olabilir. Mantar tedavisi, çevredeki çevreye verilen zararı sınırlandırırken insanların vücutlarına güvenli bir şekilde bakım yapmasına olanak tanır.

Mantarın tıbbi bir tedavi olarak kullanımını destekleyen çok az bilimsel kanıt olsa da onu kullanmanın birçok faydası vardır. Yüzyıllardır güvenle kullanılmaktadır ve insanlar veya ekosistemler üzerinde minimum düzeyde olumsuz etkiye sahiptir. Mantar, tıbbi amaçlar için güvenle kullanılabilen doğal bir üründür.

Mantar, insanlarda ve hayvanlarda hastalığa neden olan bir mikroorganizma türüdür. Kedilerde mantar enfeksiyonları çok yaygındır ve genellikle tedavi edilebilir. Bununla birlikte, kedilerde bazı mantar enfeksiyonu türleri ölümcül olabilir ve kedilerde bazı mantar enfeksiyonu türleri tedavi edilemez. Sahiplerin enfeksiyonun insanlara yayılmasını önlemek için uygun önlemleri alabilmesi için kedilerde mantar enfeksiyonu türlerini bilmek önemlidir.

Mantar, insanlarda ve hayvanlarda hastalığa neden olan bir mikroorganizma türüdür. Kedilerde mantar enfeksiyonları çok yaygındır ve genellikle tedavi edilebilir. Kedilerde mantar tedavisi, çay ağacı yağı veya klotrimazol gibi mantar önleyici ilaçlarla tedavi edilebilir. Kedilerdeki mantar enfeksiyonlarına, ölü doku üzerinde görünmeyen mikroskobik organizmalar olan küfler ve maya neden olur.

Çevresel faktörlerdeki değişiklikler ve stres, bu organizmaların büyümesine ve hastalığa neden olmasına neden olabilir, bu nedenle fırsatçı patojenler olarak da adlandırılırlar. Mantar enfeksiyonunun yayılmasını önlemek için, çöp kutularını sık sık temizlemek, temiz olmayan çöp kullanmaktan kaçınmak, hastalıklara karşı aşı yapmak ve kediler için uygun beslenmeyi sağlamak önemlidir.

Kedilerde mantar tedavisi yapılmazsa bazı enfeksiyon türleri kedilerden insanlara geçebilir. Kedi ısırıkları, bunun olmasının bir yoludur, çünkü kedi ısırıklarında sıklıkla mantar enfeksiyonları bulunur. Pek çok insan daha sonra derisini kırıp mantarın yaradan vücutlarına girmesine izin verdiğinde enfekte olur. Ayrıca bazı mantar enfeksiyonları da cinsel temas yoluyla kişiden kişiye geçebilir. Mantar toz yoluyla da yayılabilir, bu nedenle kedilerin vakit geçirdiği alanların ve çöp kutularının sık sık temizlenmesi önemlidir. Aksi takdirde, insanlar ter döktüklerinde ve mantarın gözlerine girmesine izin verdiklerinde bir mantarla enfekte olabilirler.

Kedilerde mantar tedavisi mantar önleyici ilaçlarla kolayca yapılabilir.. Candida albicans’ın neden olduğu maya enfeksiyonları, vücutta yayılacak kadar şiddetli olmadığı sürece tedavisi kolaydır. Bir maya enfeksiyonu, yeterince erken yakalanırsa, mantar önleyici gargara veya çay ağacı yağı ile kolayca tedavi edilebilir.

Aspergillus fumigatus’un neden olduğu mantar enfeksiyonları, yeterince erken yakalanırsa ketokonazol veya itrakonazol gibi mantar önleyici ilaçlarla kolaylıkla tedavi edilebilir. Bir kişiye cildinde bir kedi ısırması sonrasında invaziv aspergilloz teşhisi konulursa, mantar önleyici ilaçlar hiç yardımcı olmaz. Ek olarak, mantar önleyici ilaçlar genellikle Cryptococcus neoformans veya Histoplasma capsulatum’un neden olduğu mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için yeterli değildir.

Mantar önleyici ilaçlar kedilerde bazı mantar enfeksiyonlarını tedavi edebilmesine rağmen, diğerleri hiç tedavi edilemez. Kedilerdeki bazı mantar enfeksiyonu türleri, herhangi bir gözle görülür enfeksiyon belirtisi olmadığı için kolayca tedavi edilemez. Bu nedenle veteriner hekimlerin bu enfeksiyonları doğru bir şekilde teşhis etmesi ve uygun tedaviyi sağlamak zordur.

Kedilerde bazı mantar enfeksiyonu türleri hiç tedavi edilemese de diğerleri mantar önleyici ilaçlarla kolaylıkla tedavi edilebilir. İnsanlar ve hayvanlar arasında kolayca yayıldığı için, insanların kedi kaynaklı mantar enfeksiyonları ile enfekte olması alışılmadık bir durum değildir. İnsanların enfeksiyonu yaymasını önlemek için kedilerde mantar enfeksiyonu türlerini bilmek herkesin bunları bilmesinden fayda sağlayacaktır.

Kedilerde Mantar Belirtileri

Kedilerde Bulaşan Mantar

Mantar, bir veya daha fazla mantarın neden olduğu bir deri enfeksiyonu türüdür. Kedilerde mantar belirtileri türü dermatofitoz olarak adlandırılır. Cildin kötü kokmasına, pul pul dökülmesine ve kızarmasına neden olan bir hastalıktır. Kedilerde ayrıca tüy dökülmesi veya patilerinde pullanma olabilir. Mantar, kulaklar, ağız ve anüs dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Mantar insanlara ve diğer hayvanlara bulaşabilir. Sıcak ve nemli bölgelerde büyüyebilir. Mantar enfeksiyonu olan kediler grip benzeri semptomlar gösterebilir, bu da tespit edilmesini kolaylaştırır.

Mantar, bir kedinin derisinden tüylerine ve kürküne yayıldığında dermatofitoza neden olur. Bir kedinin kürkündeki mantar büyümesi kepek gibi görünebilir. Zamanla, bu tür mantar enfeksiyonu saç dökülmesine ve tüy hasarına neden olabilir. Kedilerin kulaklarında mantar büyümesi de ağrı ve enfeksiyona neden olabilir. Vücudun ağza yakın bir bölgesinde mantar büyümesi hoş olmayan bir kokuya veya tada neden olabilir. Kediler genellikle mantar enfeksiyonu geçirdiklerini bu şekilde gösterirler. Kedilerde mantar enfeksiyonu belirtileri, tespit edilmesini kolaylaştıran grip benzeri belirtilerdir.

Dermatofitoz, kedilerde başka belirtilere de neden olabilir. Belirtilerden biri kırmızı, yükseltilmiş bir pençedir. Mantar enfeksiyonu olan bir kedinin, kırmızı olan ve mantar enfeksiyonundan yükselen patileri üzerinde yürümesi nedeniyle kırmızı veya ağrılı patileri de olabilir. Mantar enfeksiyonunun diğer bir yaygın semptomu, kedinin kürkünden veya çöp kutusundan gelen kötü bir kokudur. Bu belirtiler, kolayca fark edilebildikleri için, insanların kedilerdeki mantar enfeksiyonunu tanımlamasını kolaylaştırır.

Funfilboz vakalarının tümü insan gözüyle görülemez. Hastalık ayrıca bir kedinin tüy ve tüylerinin incelenmesi veya kan testi ile de teşhis edilebilir. Bazı durumlarda, veteriner hekimler kedilerinin dermatofitoz olduğunu ancak onları bakıma götürdüklerinde bilirler. Bu durumlarda, kedi, bakım seansı tamamlanana kadar mantar enfeksiyonunun görünür belirtilerini göstermeyebilir.

Kediler mantar enfeksiyonu belirtileri gösterebilse de genellikle tedavi olmaksızın sadece iyileşirler. Antibiyotikler sadece semptomları tedavi ettikleri için mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için yeterli değildir. Ayrıca, bazı antibiyotikler benzersiz bağırsak bakteri bileşimleri nedeniyle kediler için kötüdür. Veteriner hekimler, mantar enfeksiyonlarını çok daha etkili bir şekilde önledikleri veya tedavi ettikleri için antibiyotik yerine mantar önleyici ilaçların kullanılmasını önermektedir.

Kediler mantar enfeksiyonunun görünür belirtilerini göstermeyebilir, ancak yine de mantar enfeksiyonuna sahip olabilirler. Bu grip benzeri işaretler, insanların kedilerinde funfilboticllsis olduğunu fark etmelerini kolaylaştırır. Kedilerde mantar enfeksiyonunu tanımak insanlar için kolay olsa da herkes bu konuda ne yapacağını bilemez. Tedavi genellikle antibiyotik yerine antifungal ilaçların kullanılmasını içerdiğinden, insanların bu farkı bilmesi de önemlidir.

Kedilerde Mantar Neden Olur?

Mantarlar, bir tür protist olarak sınıflandırılan bir grup organizmadır. Mantarlar insanlarda ve hayvanlarda birçok farklı türde sağlık sorununa neden olabilir. Kedilerin kapabileceği bir mantar enfeksiyonuna dermatofitoz denir. Çoğu dermatofitoz ölümcül değildir, ancak kediler ve sahipleri için çok rahatsız edici olabilir. Bu enfeksiyona neden olan mantar, çevrede yaygındır ve bundan kaçınılmasını zorlaştırır. Sonuç olarak, kedilerin mantar enfeksiyonlarına yakalanmasını nasıl önleyeceğinizi bilmek önemlidir.

Kediler, yaşadıkları ideal ortam nedeniyle funvaltosis alabilirler. Evleri, sıcak ve nemli olduğundan mantar gelişimi için idealdir. Mantarlar iç ve dış mekanlarda hemen hemen her yüzeyde büyüyebilir, bu nedenle kedilerin derisinde kolayca büyüyebilirler. Evde çok fazla nem ve sıcaklık olduğunda, mantar gelişimi için doğru koşulların oluşması kolaydır. Mantarlar bu koşullarda gelişir ve hava yoluyla kolayca yayılabilirler. Bu nedenle, iç mekânları dış mekân elementleri ve zararlı kimyasallarla kirletmekten kaçınmak önemlidir.

Ayrıca, kedilerin mantar enfeksiyonları oluşturmaya genetik yatkınlıkları olabilir. Bazı kedi ırklarının diğerlerine göre mantar enfeksiyonu geliştirme olasılığı daha yüksektir. Ek olarak, bazı ırkların belirli mantar enfeksiyonlarına sahip olma olasılığı diğerlerine göre daha yüksektir. Birçok veteriner bunun genetikten kaynaklandığına inanmaktadır, çünkü bazı kedi ırklarında belirli mantar enfeksiyonları görülme sıklığı yüksektir. Bu sadece bir tesadüf olabilir, ancak belirli türlerin belirli enfeksiyon türlerine daha yatkın olup olmadığı sorusunu gündeme getiriyor.

Aksine, mantar enfeksiyonları uygun şekilde tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Bazı kedi mantar enfeksiyonları, tedavi edilmediği takdirde kedilerin sağlığı için ciddi bir risk oluşturur. Bu enfeksiyonların en ölümcül olanı, tedavi edilmediği takdirde beyin hasarına ve ölüme neden olan kriptokokozdur. Diğer yaygın kedi mantar enfeksiyonları arasında saç dökülmesine ve tahrişe neden olan piyoderma; ishale neden olan koksidiyoz; ve bacaklarda ağrı ve topallığa neden olan bombus ayağı. Ayrıca kedi sahipleri, çoğu mantar enfeksiyonunun doğrudan bir veteriner tarafından verilen ilaçlarla kolayca tedavi edilebileceğinin farkında olmalıdır. Mantar enfeksiyonu olan kedileri tedavi ederken gerekli özen gösterilirse, kediler kendi enfeksiyonlarıyla doğal olarak savaşabilirler. Ayrıca, uygun hijyen alışkanlıkları, evcil hayvanların ilaca veya tedaviye erişimi olmayan ev veya vücudun diğer bölgelerine enfeksiyonun yayılma riskini azaltacaktır.

Genel olarak, bunun hem artıları hem de eksileri olduğu açıktır. (Birinin evinde mantar enfeksiyonu olan bir kedinin olması.) Mantar enfeksiyonu olan bir evcil hayvana sahip olmak, evcil hayvan ebeveynleri için çok rahatsız edici olabilir ve uygun şekilde tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Bununla birlikte, ev kedilerinde bu tür enfeksiyonları doğal olarak önlemenin veya tedavi etmenin yolları vardır. Tipik olarak dış mekân ekosisteminde bulunan mantar bulaşmış herhangi bir evcil hayvan veya ev ortamına bakım yaparken uygun hijyen ve dezenfeksiyon teknikleri çok önemlidir.

Kediden Bulaşan Mantar

Kediden bulaşan mantar enfeksiyonlarına mantar patojeni Candida neden olur. Bu enfeksiyonlar özellikle ev kedileri olmak üzere kedilerde çok yaygındır. İnsanları ve diğer memelileri enfekte edebilen birçok Candida türü vardır, ancak bazıları insanlara zararsızdır. Bu Candida türleri, yalnızca kedilerde bulunduğu için ‘kedi mantarı‘ olarak bilinir.

Kediden bulaşan mantar enfeksiyonları, kediler için ölümcül olabilir ve hatta bazıları ölüme neden olabilir. Buna neden olan mantar patojeninin en yaygın türü Candida’dır ve bir maya patojenidir ve kedilerin ağızlarında bulunur. Bu mantarlar kedinin ağzına ve burnuna ve ardından kürküne ve derisine girer.

Daha sonra ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecekleri kedinin vücudunun diğer bölgelerine giderler. Kedilerden bulaşan mantar enfeksiyonlarının en yaygın türlerinden bazıları candida, aspergilloz ve kitridomikozdur. Kandidiyazis, kedilerden bulaşan en yaygın mantar enfeksiyonu türüdür ve maya patojeni Candida albicans’ın neden olduğu bir hastalıktır.

Ev kedilerinde çok yaygın bir enfeksiyondur, ancak insanları da etkileyebilir. Diyabet veya HIV/AIDS gibi baskılanmış bağışıklık sistemi olan kişiler, bu mantar enfeksiyonlarından kandidiyaza yakalanma riski daha yüksektir.

Kedi, diğer kedileri tımar ederek ve yiyecek ve suyu paylaşarak kediden bulaşan mantarları alabilir. Alerjisi olan kişiler de kedilerden bulaşan mantar enfeksiyonlarından etkilenebilir. Bazı insanlar bunlara karşı deride kızarıklık, kızarıklık veya bunların neden olduğu nefes darlığı gibi kötü tepkiler verir. Bazı durumlarda, kediden bulaşan mantar enfeksiyonları erken tedavi edilmezse kedilerde kansere yol açabilir.

Onlarla temas eden insanların sağlığını da etkileyebilirler. Candida gibi mantar patojenleri, insanların bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve bu da onları diğer enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirebilir. Vücudun enerji kaynaklarını kullanma şeklini etkiledikleri için bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde de sorunlara neden olabilirler. Bazı insanlar kediden bulaşan mantar kediler için zararsız olduğuna inanır. Kedilere veya insanlara herhangi bir zarar vermezler ve bu nedenle bir problem oluşturmazlar. Bazı insanlar, kedilerden bulaşan mantar enfeksiyonlarının bir sorun olmadığına inanır çünkü bunlar yalnızca kedileri etkiler. Bunun nedeni, bazı Candida türlerinin yalnızca kedileri etkilemesi ve insanları etkilememesidir.

Kediden bulaşan mantar enfeksiyonlarına, ev kedilerinde çok yaygın olan mantar patojeni Candida neden olur. Bu enfeksiyonlar, ev kedilerinde, özellikle sadece ev kedilerinde veya çöp kutusuna bağlı ev kedilerinde çok yaygındır. İnsanları ve diğer memelileri enfekte edebilen birçok Candida türü vardır, ancak bazıları insanlara zararsızdır.

Bu Candida türleri, ciddi sağlık sorunlarına neden oldukları ve tedavi edilmedikleri takdirde onları öldürebilecekleri için ev hayvanları için zararlıdır. Evcil hayvanın hayatta kalabilmesi ve yeterince sağlıklı olduklarında yeni evler veya yeni ailelerle ilişkiler bulabilecek kadar iyi olabilmesi için uygun tedavinin erken uygulanabilmesi için bu hastalıkların belirtilerini bilmek önemlidir.

Evcil
Hayvan Blog!
Tümünü Gör
E-Bültene Abone Olun !
E-Bültene abone ol bilgilendirmeleri kaçırma !