Kedilerin Sizi Sevdiğini Gösteren 10 Hareket

Bu, soru “köpek insanları” ve “kedi insanları” arasında bir tartışma kaynağıdır. Popüler görüş, köpeklerin kedilerden daha sevgi dolu ve sadık olduğu yönündedir ; ancak bir kediyle yaşayan herkese sorun, kedilerin kesinlikle sevgiyi ifade edebildiğini söyleyeceklerdir.

Tıpkı bizim gibi her kedinin de insanlara karşı sevgisini gösterme şekli farklı olacaktır. Ancak hemen hemen tüm kedilerin sevgiyi, hatta belki de sevgiyi ifade etmek için sergilediği, kolayca tanınabilecek bazı davranışlar vardır.

Kedinizin Sizi Sevdiğinin İşaretleri

kedilerin sizi sevdigini gosteren 10 hareket
Kedilerin sizi sevdigini gosteren 10 hareket

1. SİZİ TAKİP EDER
Bu, kedinizin sizden hoşlandığının veya en azından yemeğinin kaynağının siz olduğunuzu bildiğinin açık bir işaretidir . İnsanlarından çok fazla sevgi gören kediler, onları olumlu etkileşimlerle ilişkilendirir ve daha fazlasının peşinde onları odadan odaya (banyo dahil) takip edebilir.

2. YAKININIZDA VEYA YANINIZDA UYUR
Kediniz her gece yatağınıza atlıyor ve size sarılıyorsa, bu onun fiziksel yakınlıktan hoşlandığının açık bir işaretidir. İnsanların yanında gergin olan veya fiziksel sevgiden hoşlanmayan kediler bile genellikle insanlarının yanında uyuyacaktır, çünkü insanları uzanırken kendilerini en güvende hissedebilirler ve çok fazla tehdit oluşturmazlar.

3. YAVAŞ YAVAŞ GÖZLERİNİ KIRPIYORSA
Her ne kadar göz teması bazen bir tehdit olarak algılansa da, mutlu kediler, göz kapaklarını indirerek sürekli göz teması kuracak ve memnuniyetlerini ifade etmek için gözlerini sımsıkı kapatacaklardır. Harekete karşılık vermek için kedinize “yavaşça göz kırpmayı” deneyin.

4. YOĞURMA
Bu davranışın pek çok adı vardır: “bisküvi yapmak”, “ekmek yoğurmak” ve “mutlu patiler” bunlardan sadece birkaçıdır. Kediler, özellikle mutlu olduklarında, patilerini dönüşümlü olarak yumuşak yüzeylere (cildiniz dahil) doğru esnetecek ve itecektir. Bu davranış, yavru kedilerin süt akışını teşvik etmek için annelerinin karınlarını yoğurduğu yavruluk döneminden itibaren aktarılır.

5. MİYAVLAMA, MIRILDAMA VE TRİLLEME
Kedilerin yalnızca insanlarla iletişim kurmak için miyavladığını biliyor muydunuz? Kedilerin birbirleriyle sözlü olarak iletişim kurmaya çok az ihtiyacı vardır, ancak birçok kedi, insanlara miyavlamanın, ister yiyecek, ister ikram , ister hafif bir okşama veya açık bir kapı olsun, bir tepkiyi tetiklediğini öğrenir.

Bir kediyle vakit geçiren herkes onun sessiz olmadığını bilir. Kediler, mırıldanma (ritmik bir boğaz guruldaması), titreme (tiz bir cıvıltı) veya gevezelik (genellikle avı izlerken) dahil olmak üzere bir dizi başka ses çıkarır. Miyavlama, mırlama ve titreme, kedinizin sizinle olan bağının özel işaretleridir; sizden hoşlandıklarını size anlatmaya çalışıyorlar! Bununla birlikte, kedilerin stresli veya hasta olduklarında kendilerini sakinleştirmek için mırıldayabileceklerini unutmayın; bu nedenle bağlama dikkat edin.

6. GÖBEKLERİNİ GÖSTERMEK
Mideleri bir kedinin en savunmasız noktasıdır, bu nedenle eğer göbeklerini sizin etrafınızda rahatça açığa çıkarıyorlarsa bu kendilerini güvende hissettikleri anlamına gelir. Bazen, kendilerini gergin hissediyorlarsa, oyun sırasında bir kedi yuvarlanıp karnını açığa çıkarabilir (klasik “kedi tuzağı” manevrası) – ama pençelerine dikkat edin!

7. KUYRUK UCU SEĞİRMESİ VE ETRAFINIZDAKİ KUYRUĞU SARMA
Kedi kuyruğu davranışı başlı başına bir dildir. Bir kedinin kuyruğunu tutma şekli, herhangi bir durumdaki ruh hali hakkında size çok şey söyleyebilir. Bir kedi size doğru koşarsa veya yüksek, seğiren bir kuyrukla etrafınızda dolanırsa, bu genellikle sizi gördüğüne çok sevindiği anlamına gelir. Ayrıca ekstra bir heyecan gösterisi olarak kuyruklarını geniş, kıvrımlı hareketlerle ileri geri sallayabilirler.

Bir kedi, insanının yanına oturduğunda veya uzandığında, sıcaklık ve şefkat gösterisi olarak kuyruğunu kişinin en yakın vücut kısmına sarabilir.

8. KAFA ATMAK VE SİZE SÜRTÜNMEK
Kediler, fiziksel yakınlık gösterisinin yanı sıra, kendilerine ait olduğunu iddia etmek istedikleri insanlara ve nesnelere yüzlerini ve kafalarını sürmeyi severler. Kedilerin alınlarında, dudaklarında ve yanaklarında yalnızca diğer kedilerin koklayabildiği koku bezleri vardır, bu nedenle esasen sürtündükleri her şeyi kendi mülkleri olarak işaretlerler. Sahiplerine sürtündüklerinde, yakın kediler arasında yaygın bir davranış olan “koku paylaşma” gösterisiyle de sizin kokunuzu alıyor olabilirler.

9. BAKIM
Kediler kendilerini temizleme konusunda uzmandırlar ve nadiren yardıma ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, kediler arasında tüylerini yalamak ve tımarlamak, onlara yavru kedi oldukları zamanları hatırlatabileceğinden, sevgi ve rahatlığın bir işaretidir. Kediler, sahiplenme işareti olarak insanlarını yalar ve bazıları da karşılığında insanlarının onları fırçalamasına izin verir. Bir kedi sizi yalıyorsa, gözlerinde vahşi bir bakış olup olmadığına dikkat edin; yalamak ısırmaya yol açabilir (bkz. #12), bu da bağlılığı ifade etmenin tuhaf ama acı verici bir yoludur.

10. SİZİ KAPIDA KARŞILAMAK
Çocuklar, eşler, köpekler, yani birlikte yaşadığımız çoğu insan, eve döndüğümüzde bizi selamlayarak geri dönüşümüze olan minnettarlığını gösterir. Kediler de farklı değildir ve çoğu, en sevdikleri kişinin anahtarlarını veya yaklaşan ayak seslerini duyduklarında kapıya koşacaktır. Miyavlamalara, kafa vuruşlarına ve belki de bacaklarınızın arasında çok sayıda dokumaya hazırlıklı olun. Sizi gördüklerine sevindiler mi, yoksa yemek kaselerinin boş olduğunu mu söylemeye çalışıyorlar , karar size kalmış…

11. SİZE HEDİYELER GETİRİYOR
Kediler doğal avcılardır ve bu içgüdüsel davranışın bazı talihsiz yan etkileri, ön basamaklarınıza düşebilecek fare ve kuş cesetleridir. Açık hava kedileri, iyi niyet ve gurur göstergesi olarak insanlarına yeni öldürülmüş “hediyeler” getirmeye çalışacaklardır; hem size neler yapabileceklerini gösteriyorlar hem de sizi beslemeye çalışıyorlar. Ev kedileri bazen bu davranışı “avlanarak” ve oyuncaklarını insanların önüne bırakarak taklit ederler.

12. AŞK ISIRIKLARI
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazen bir kedinin sevgisi biraz fazla yoğun olabiliyor. Kedilerin doğuştan keskin dişleri ve pençeleri vardır ve bunların insanlarına neden olabileceği acının her zaman farkında olmayabilirler. Bir kedi yüzünü size defalarca sürttüğünde, “sevgi ısırıklarına” dönüşmemesine dikkat edin. Bu ısırıklar savunma amaçlı ısırıklardan daha yumuşak olsa da yine de iz bırakma kapasitesine sahiptirler ve nazikçe engellenmesi gereken bir davranıştır.

KEDİ DAVRANIŞINI YORUMLAMAK İÇİN İPUÇLARI

Kedilerin Sizi Sevdigini Gösteren 10 Hareket
Kedilerin Sizi Sevdigini Gösteren 10 Hareket

Tıpkı insanlar gibi kediler de duygularını birbirlerinden çok farklı şekilde ifade edebilirler. Bir kedi coşkulu bir şekilde mırıldanarak ve bacaklarınıza sürtünerek sevgisini ifade edebilirken, bir diğeri oturup odanın diğer ucundan size yavaşça göz kırpabilir.

Her zaman olduğu gibi bağlam çok önemlidir. Rahatlaması ve oynaması için güvenli, rahat bir ortam sağlayarak kedinizin olumlu davranışlarını teşvik edebilirsiniz. Eğer çevrelerinden memnunlarsa, kedilerin şefkatli davranışlarını da bu şekilde yorumlamak kolaydır!

Bununla birlikte, eğer tanıdık olmayan bir kişi, hayvan veya nesne güvenli alanlarına girerse, kediler huzursuz olabilir ve en sevdikleri kişiye karşı bile potansiyel olarak daha iddialı davranışlar sergileyebilirler. Tıslama veya tokatlama, stres veya hoşnutsuzluk olarak yorumlanması kolay davranışlardır, ancak diğer rahatsızlık belirtilerine de bakın. Örneğin kediler bazen hasta olduklarında veya korktuklarında kendilerini sakinleştirmek için mırıldanırlar; Kediniz fırtına sırasında veya pire ilacı alırken mırlamaya başlıyorsa kendini sakinleştirmeye çalışıyor olabilir.

Bu, farklı bağlamlarda farklı anlamlara gelen tek bir davranışın en iyi örneğidir. Kedinizin ne hissettiğine dair gerçek bir fikir edinmek için her zaman büyük resme dikkat edin. Gözbebekleri, bıyıklar ve duruş, ruh halinin görsel göstergeleridir; kedilerin beden dilinin nasıl okunacağıyla ilgili blog yazımızı buradan okuyun .

BÜYÜK TARTIŞMA: KÖPEKLER KEDİLERDEN DAHA MI SEVECEN?

Köpekler, kuyruklarını sallayarak, yalayarak, dillerini çıkararak nefes alarak ve hatta arka ayakları üzerinde zıplayarak insanlarına sevgilerini iletirler. Köpeklere biraz aşina olan insanlar bile mutlu bir köpeğin bu işaretlerini tanırlar. Öte yandan pek çok kedi, hayranlıklarını göstermenin çok daha incelikli yollarına sahiptir; bunlardan bazıları zorlukla fark edilebilir veya insanlar tarafından tamamen görünmezdir.

Rover’da kedi davranışı uzmanı olan Mikel Delgado açıklıyor. “Kediler, etrafımızda olmaktan hoşlanmak ve varlığımızdan keyif almak da dahil olmak üzere, bizimle aynı duyguların çoğuna sahip olabilir” diyor. “Onların bizimle ilişkilerden keyif alabileceklerine ve hatta bizi sevebileceklerine inanıyorum.”

Hayvanların sevgiyi hissedip hissetmediği konusunda büyük tartışmalar olsa da hayvan araştırmacıları, kedilerin çoğu zaman insanlarıyla bağlanma bağları kurduğunu ve bazılarının diğerlerinden daha kolay olduğunu söylüyor . Bağlanma bağı, başka bir bireyle rahatlatıcı, çoğunlukla sevgi dolu bir ilişkidir. Kediler, insanlara yakın olma arzusuyla, mırıldanarak, onlara sürtünerek, yoğurarak ve her hareketini izleyerek bağlılıklarını ifade ederler. Ancak köpeklerden farklı olarak bu kedi-insan bağı koşullu olabilir.

Örneğin köpeklerin sahipleriyle koşulsuz bağlar kurma olasılıkları çok daha yüksektir, öyle ki cezalandırıldıklarında pişmanlık gibi bir duygu sergilerler ve sahibinin sevgisini yeniden kazanmaya devam ederler. Bir kedi rahatsız edici davranışı nedeniyle cezalandırılırsa veya azarlanırsa, bazı kedilerin asla geri dönmediği bir tutum olan, belirgin bir kırgınlık veya kin benzeri bir vücut dili sergileme olasılıkları çok daha yüksektir .

Veteriner hizmetleri uzmanı Valarie V. Tynes , “Kedilerin sahiplerinin vereceği cezalara karşı çok duyarlı olduğuna inanıyorum” diyor . “Ceza veya sert muamelenin insan ve kedi arasındaki bağa zarar verme olasılığı daha yüksek gibi görünüyor.”

Kurul onaylı bir veteriner olan Katherine Pankratz da aynı fikirde. “Bu güven kırılırsa, artık sevgi kalmayabilir ” diyor ve ekliyor: “Ancak bu davranışı ifade etme yeteneği, bu tür [olumsuz] deneyimler veya etkilerle farklılaşabilir veya değişiklik gösterebilir.”

Kedinizle aranızda her şey yolundaysa, siz ayrılırken endişe veya uyuşukluk ifade etme eğiliminde olabilirler. Uzun süre yalnız bırakılan sosyal bir kedi, saklanabilir, sürekli miyavlayabilir, hatta sahibinin eşyalarına tuvaletini yapabilir. Ancak genel olarak kediler sosyal açıdan köpeklere göre çok daha esnek olmaya adapte olmuşlardır, bu nedenle kediler genellikle bağımsız veya soğuk olarak görülür.

Bir kedinin genç yaşlardan itibaren insanlara alışmasını ve hatta onlara karşı şefkatli olmasını sağlamak için, onları gençken sosyalleştirmeye başlamak en iyisidir. Yeni yuvalara giden barınak kedilerinin, 12 haftalıkken sahiplenmeye hazır olmadan önce, insanlar arasında karşılaşacakları seslere, kokulara ve dokulara alışmaları için bol miktarda insan etkileşimi içinde olmaları gerekir. Yabani veya ahır kedisi gibi insanlarla sınırlı teması olan yaşlı bir kedinin sosyalleşmesi daha zordur. Bununla birlikte, sabırla ve kedi davranışı anlayışıyla, sosyalleşmemiş bir kedi, insanlara karşı hoşgörülü ve hatta rahat olabilir.

Tedbirli bir kedinin sizden hoşlanmasını istiyorsanız onu zorlamayın. Kedinin davranışının ve beden dilinin, size ilk önce yaklaşmasına izin vermek de dahil olmak üzere, etkileşimlerinizi yönlendirmesine izin verin. Tüm kediler sosyal durumlardan sorumlu olmayı sever, bu yüzden eğer onların yolu göstermesine izin verirseniz, büyük olasılıkla olumlu – hatta tamamen şefkatli – bir etkileşime sahip olacaksınız.

Kedilerin Sizi Sevdigini Gösteren 10 Hareket İle İlgili Sorular

Kedinizin Sizi Sevdiğini Gösteren Davranışlar
Kedinizin Sizi Sevdiğini Gösteren Davranışlar

Kedim neden sürekli miyavlıyor?

Kediler genellikle yalnızca insanlarla iletişim kurmak için miyavlarlar ancak bunun onlarca farklı nedeni olabilir. Kediler insanların dikkatini çekmek, onları selamlamak, artan öfkeleri konusunda onları uyarmak veya bir şeylerin ters gittiğini söylemek için miyavlarlar. Kedi sahipleri farklı miyavlama türlerinin ne anlama geldiğini bilirler ancak her zaman sık, olağandışı veya acil miyavlamalara dikkat ederler. Bu, kedinizin hasta veya yaralı olduğunun ve hemen bir veterinere görünmesi gerektiğinin bir işareti olabilir.

Kedim neden beni ısırıyor?

Duruma bağlı olarak kediler birçok nedenden dolayı insanlarını ısırabilir. Nazik bir ısırmaya çok sayıda kafa vuruşu ve sürtünme eşlik ediyorsa, bu bir “aşk ısırığıdır” Kediniz sevgisini ifade ediyor ve sizi kendi bölgesi olarak işaretliyor. Kediler ayrıca oyun sırasında kendilerini kaptırabilir ve ısırma ve tekmeleme yoluna başvurabilirler. Oyun sırasında pençelerini ve dişlerini kullanan bir kediyi asla cezalandırmayın, ancak bu davranışı nazikçe engelleyin ve kedinizi aşırı uyarmaktan kaçının.

Bir kedi kızgın ve tehdit altında görünüyorsa, genellikle son savunma hattı olarak bir kişiyi ısırır. Kedi tükürüğü bakteri taşıyabilir, bu nedenle cildi kıran bir kedi ısırığıyla karşılaşırsanız , onu hemen sabun ve suyla yıkayın, bandajlayın ve enfeksiyon belirtilerine karşı dikkatli olun.

Kedim neden beni banyoya kadar takip ediyor?

Kediler en sevdikleri insanların yanında olmayı severler ve genellikle gittikleri her yerde onları takip ederler. Kapalı bir banyo kapısının diğer tarafında bir kedi bırakılırsa, ne yakalayabileceklerini görmek için patilerini kapının altında “avlayabilirler”. Kapalı bir kapı, bir kedi için büyük bir merak kaynağıdır; özellikle de kapının arkasında insanın olduğunu biliyorsa.

Kedim neden bana bakıyor?

İnsanlar kaba bakmayı düşünse de kediler, insanlarla iletişim kurmak için onlara bakar. Yemek tabaklarının boş olduğunu belirtmek, sevgilerini ifade etmek, tetikte olmak veya sadece işinizi yaparken sizi izlemekten keyif aldıkları için size dik dik bakabilirler. Bakışa yavaş göz kırpmalar da eşlik ediyorsa bu memnuniyet sinyalidir.

Kedim neden bilgisayarımın üstüne oturuyor?

Kediler sıcaklığı ve insanlarının ilgi odağı olmayı severler. Dizüstü bilgisayarları ve bilgisayar klavyelerini her ikisiyle de ilişkilendiriyorlar; bu nedenle, bilgisayarınızı kullanırken kedinizi bilgisayarınızdan uzak tutmak bazen zor olabilir. Dizüstü bilgisayarınızı kedilere karşı korumanın birkaç yolu arasında bir dizüstü bilgisayar standı kullanmak, çalışma alanınızın kapısını kapalı tutmak, kullanılmadığında dizüstü bilgisayarınızı kapatmak ve kedinizin başka bir yerde yapması için birçok başka şey sağlamak yer alır.

Kedi Bakımı, Kedi Hastalıkları, Kedi İlanları sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

 

Evcil
Hayvan Blog!
Tümünü Gör
E-Bültene Abone Olun !
E-Bültene abone ol bilgilendirmeleri kaçırma !