British Shorthair Bakımı

British Shorthair Bakımı, diğer kedi ırklarına nazaran oldukça kolaydır. Yukarıda da bahsettiğim gibi, British bakımı, haftada iki kez düzenli periyotlarla tüy temizliği yapıldığı takdirde, hiç zorlanmadan bakımı yapılmış olacaktır. Zaten bu kedi ırkları, kendi temizliğine çok önem vermektedirler.

British Shorthair kedileri yaşlanırken, dikkat etmem gereken birkaç önemli kilometre taşı bulunuyor. Yavru kediden yetişkinliğe ve yaşlılığa doğru büyürken, sağlık ve refahlarını korumak için özel bakım ve dikkat gerekiyor.

British Shorthair Bakımı

British Shorthair Bakımı Zor Mu?

British shorthair bakımı konusunda besleme, bakım ve veteriner kontrolü standarttır ve evcil hayvanlarınızın sağlığı ve refahı için önemlidir. Genellikle diğer evcil hayvanlara göre daha az bakıma ihtiyaç duyan bu cins için, tüm ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak önemlidir. British Shorthair kedilerinin kalın, kadifemsi tüyleri olduğundan, düzenli tüy bakımı da gereklidir.

British Shorthair Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

British Shorthair Tüy Bakımı
British Shorthair Tüy Bakımı

British Shorthair kedilerinin kısa, yoğun tüyleri genellikle az bakım gerektirse de, tüy dökme dönemlerinde ekstra özen gösterebilirler.

British Shorthair tüyleri, kum sarısından gümüş tekir rengine ve hatta sıra dışı çikolata kahvesine kadar çok çeşitli muhteşem renklerde gelir. En yaygın olarak tanınan renk, British Blue’dur; ancak bu mavi, genellikle düşündüğünüz türden bir mavi değildir! British Blue tüyleri, mavinin alt tonlarına sahip, kömür grisi olarak adlandırılan bir renktir ve zengin bir renk tonuna sahip olan amber gözlerle dikkat çeker.

British Shorthair kedilerinizi haftada bir veya iki kez metal dişli bir tarak veya lastik bir fırça ile fırçalayarak dökülen tüylerin temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Özellikle ilkbahar ve sonbahar gibi dökülme mevsimlerinde, günlük olarak tüylerini fırçalamanız önerilir. British Shorthair kedileri ayrıca diş hastalıklarını önlemek için günlük diş fırçalamaya ihtiyaç duyarlar.

British Shorthair kedilerinin kalın yapısı ve kısa, yoğun tüyleri, onları diğer cinslerin genellikle zarif ve ince yapısına karşı öne çıkarır. Düzenli fırçalama ile bakım, onları en az sorunla en iyi durumda tutar.

British Shorthair kedinizin tüy dökme gibi tüy bakımı konusunda ekstra yardıma ihtiyaç duyabileceği mevsimlere dikkat edin. Kediniz genç bir yavru iken bakıma yavaşça başlayın ve onu düzenli bakıma alıştırın. Olumlu güçlendirme teknikleri, kedinizin ortak bakım rutinlerine alışmasına yardımcı olabilir.

Düzenli bakım, sadece bağ kurmak için harika olmakla kalmaz, aynı zamanda düzensiz şişlikleri, şişlikleri, ısırıkları ve çizikleri erken tespit etmenizi sağlar.

British Shorthair Tırnak Bakımı

British Shorthair bakımı konusunda en çnemli adımlardan bir tanesi de tırnak bakımıdır. Kedilerinizin tırnaklarını her iki ila üç haftada bir kesmeniz ve haftada bir kulaklarını kontrol etmeniz önemlidir. Kulaklarında herhangi bir kir gördüğünüzde, evcil hayvanınızın kulaklarını temizlemek için kulak temizleyici ve pamuk topları kullanabilirsiniz (asla pamuklu çubuk kullanmayın).

British Shorthair’imi nasıl mutlu edebilirim?

British shorthair kedileri yetişkinlik döneminde bile oyuncu ruhlu olabilirler, ancak genellikle aşırı hiperaktif değillerdir. Günde birkaç kez evi keşfetmek ve sahibiyle oynamak suretiyle yeterli egzersiz yapabilirler. British Shorthair kedilerinizi tüylü asalar, oyuncak fareler ve diğer favori oyuncaklarla meşgul ederek eğlendirebilirsiniz.

British Shorthair kedileri genel olarak sağlıklı bir cins olsa da, kedi astrofisi her yaştaki kedinin karşılaşabileceği bir durumdur. Evcil hayvanınızın bir yaralanma veya hastalıkla karşılaşması durumunda, evcil hayvan sigortası, en iyi tedaviyi sağlama konusunda maliyetli olsa bile size yardımcı olabilir. Bu cins için alışveriş yaparken, İngilizlerin genetik olarak yatkın olduğu ve tedavisi pahalı olabilen kalıtsal koşulları kapsayan bir sigorta planı seçmek isteyebilirsiniz. Saygın bir yetiştirici, kedinizin ebeveynlerinde genetik testler yaparak kalıtsal koşulların geçme olasılığını azaltmaya çalışsa da, bu durumlardan her zaman kaçınılamaz. Bu nedenle, yaygın olan bazı durumları karşılamada nasıl yardımcı olabileceğini inceleyelim!

British Shorthair nasıl eğitilir?

Bu kedi ırkını seven birçok insanın sorduğu bir diğer soru ise, British Shorthair nasıl eğitilir? sorusudur. British Shorthair cinsi kediler çok zeki olduklarından dolayı, eğitilmesi kolay kedilerdir. 2-3 hafta boyunca düzenli aralıklar, yemek sonlarında kumuna götürüp, çok kısa bir zamanda tuvalet eğitimi verebilirsiniz.

British Shorthair Özellikleri Nelerdir?

Bu ırk kedilere ilgi duyan kişilerin sorduğu bir diğer soru ise British shorthair özellikleri nedir? sorusudur. Bu kediler genellikle 5 ve 10 kilogram arasında bir kiloya sahiptirler. Kulak büyüklükleri çok büyük olmamakla birlikte geniş bir yapıya sahiptir. Kulakları genel olarak diktir ve V şeklindedir. İnce ve kısa bir kuyruk yapısına sahiptirler. Tüy yapıları oldukça yumuşak ve parlaktır.
Yuvarlak ve geniş bir kafa yapısına sahiptirler. Yaşam süreleri ise 15 -20 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Oyun oynamayı çok severler fakat ara sıra uzunca yatmaktanda hoşlanmaktadırlar.

Kedi Bakımı, British Shorthair ilanları ve British kedi hastalıkları sayfalarımızı ziyar3et edebilirsiniz.

Evcil
Hayvan Blog!
Tümünü Gör
E-Bültene Abone Olun !
E-Bültene abone ol bilgilendirmeleri kaçırma !