Birman kedisi uzun, ipeksi tüyleriyle tatlı ve sevecen bir arkadaştır. Birmanlar renkli sivri uçludur; bu, yüzlerinde, kulaklarında, bacaklarında ve kuyruklarında daha koyu renkli “noktalar” bulunan açık renkli bir gövdeye sahip oldukları anlamına gelir. Rengi ne olursa olsun, tüm Birman kedilerinin dört beyaz pençesi ve mavi gözleri olmalıdır . Birman kedisinin tarihi belirsizdir, ancak türün kutsal kabul edildiği Burma’da ortaya çıkmış olması mümkündür.

Birman Kedisi Özellikleri

Birman Kedisi Özellikleri

Birman Kedisi Özellikleri

Birman kedisi özellikleri, bakımı ve tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmeniz için sizlere kapsamlı blog çalışması yaptık.

Birman kedisi uzun, ipeksi tüyleriyle tatlı ve sevecen bir arkadaştır. Birmanlar renkli sivri uçludur; bu, yüzlerinde, kulaklarında, bacaklarında ve kuyruklarında daha koyu renkli “noktalar” bulunan açık renkli bir gövdeye sahip oldukları anlamına gelir. Rengi ne olursa olsun, tüm Birman kedilerinin dört beyaz pençesi ve mavi gözleri olmalıdır . Birman kedisinin tarihi belirsizdir, ancak türün kutsal kabul edildiği Burma’da ortaya çıkmış olması mümkündür.

Sevimli ve sosyal olan Birman kedisi, diğer kedi ve köpekler de dahil olmak üzere neredeyse herkesle iyi geçinen, tatlı ve nazik bir kedidir. Aslında Birmanlar o kadar sosyaldirler ki yalnız kalmaktan nefret ederler. Özellikle ev dışında çalışıyorsanız, eve iki Birman kedi yavrusu getirmeniz tavsiye edilir, böylece her zaman oynayacakları ve takılacak bir arkadaşları olur.

Birman kedileri sabırlı ve hoşgörülü kedilerdir ve onlara nazik ve saygılı davranan çocuklar için harika oyun arkadaşlarıdırlar. Şakacı ve meraklıdırlar ve ne yapıyor olursanız olun “yardımcı olabilmek” için sizi odadan odaya takip etme eğilimindedirler.

Birman Kedisi Özellikleri

Birman Kedisi Özellikleri

 

Birman Kedisinin Tarihi

Birman kedisi özellikleri bilinmesine karşın, ırkın tarihi çok iyi bilinmemektedir. Cins bazen Burma’nın Kutsal Kedisi olarak anılsa da, Birman’ın aslında Burma’dan gelip gelmediğinden emin değiliz. Cinsin Burma’da (bugünkü Myanmar) geliştirilmiş olması mümkündür, ancak bu teoriyi destekleyecek hiçbir belge mevcut değildir.

Efsaneye göre Lao-Tsun tapınağının beyaz kedileri, tapınak basıldıktan sonra kedilerden biri olan Sinh’in ölmekte olan efendisi Mun-Ha’nın yardımına gelmesiyle dönüşüme uğradı. Tanrıça Tsun-Kyan-Kse, kedilere mavi gözler, altın rengi, kahverengi bacaklar ve beyaz ayaklar verdi; bunların hepsi Birman cinsinin özellikleriydi.

Birman, 1900’lerin başında Fransa ve İngiltere’ye ulaştı ve günümüzün Birman kedilerinin çoğunun kökenleri bu ülkelerdeki kedilere kadar uzanabilir. Birman kedisi sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ne getirildi ve Kedi Meraklıları Derneği, 1967’de cinsi resmen tanıdı.

Birman Kedisi Özellikleri

Birman Kedisi Özellikleri

Birman Kedisi Bakımı

Birmanlar yüksek bakım gerektiren kediler değildir. Temel bakım rutini ve günlük egzersiz de dahil olmak üzere tüm kedilerin sağlıklı ve mutlu kalmak için ihtiyaç duyduğu şeylere ihtiyaçları vardır.

Birman’ın uzun kürküne baktığınızda, bu türün çok fazla bakım gerektirdiğini düşünebilirsiniz. Gerçekte, kürkün bakımı oldukça kolaydır. Tek kat olduğu için fırçalanacak bir astar gerekmiyor. İpeksi kürkün dokusu, matlaşmaya karşı direnç göstermesine yardımcı olur ve yalnızca haftalık olarak yumuşak bir fırçayla fırçalamayı gerektirir.

Birman’ınızın tırnaklarını kısa tutun ve haftada bir kulaklarının içine bakın. Kulaklarınızda az miktarda kir veya kulak kiri görürseniz, kulakları temizlemek için evcil hayvan kulak temizleyicisi ve pamuk topları kullanın (asla pamuklu çubuk kullanmayın). Birman’ınızın kulakları kırmızı veya çok kirli görünüyorsa veteriner hekiminizle görüşmek için randevu alın.

Birmanlar sizi evin her yerinde takip etmeyi çok seviyorlar ve her zaman bir oyun seansına hazırlar. Birman’ınızı günde birkaç kez oyun seanslarına dahil etmek için tüylü değnekler, şıngırdayan toplar ve oyuncak fareler gibi birkaç eğlenceli oyuncak getirin.

Kedi ağaçları, kedi dostu kitap rafları ve kedi evleri gibi tırmanılacak ve üzerine tüneyecek şeyler de egzersizi teşvik etmeye yardımcı olur. Evde dikey kazıyıcılar (uzun direkler veya kedi ağaçları gibi) ve yatay kazıyıcılar (yerde düz duran karton veya sisal kazıyıcılar gibi) ile birkaç tırmalama bölgesi oluşturun.

Birman Kedisi Yaygın Sağlık Sorunları

Birman kedileri son derece sağlıklı bir cins olup, cinse özgü bilinen herhangi bir hastalığı veya başka sağlık sorunu yoktur. Bununla birlikte, her yaştaki herhangi bir kedi hastalanabilir, yaralanabilir veya bir sağlık sorunu geliştirebilir. Yaygın kedi sağlığı sorunları şunları içerir:

Sindirim sorunları
İdrar sorunları
Hipertiroidizm
Diyabet
Göz problemleri
Zaten tıknaz yapılarından dolayı Birmanların aşırı kilolu olma eğilimi vardır, bu nedenle düzenli egzersiz ve uygun beslenme gereklidir. Kedinizin sağlıklı olduğundan emin olmak ve gelişen sağlık sorunlarını tespit edebilmek için Birman’ınızı yılda en az bir kez tam bir muayene için veterinerinize getirin.

Birman Kedisi Dış görünüş

Birman, uzun bir gövdeye ve tıknaz, kaslı bir yapıya sahip, orta ila büyük boy bir kedidir. Dişiler erkeklerden daha küçüktür. Başı geniş ve yuvarlaktır, ağır bir çenesi, sert bir çenesi, dolgun yanakları, biraz yuvarlak bir ağzı ve orta uzunlukta bir Roma burnu vardır. Tüm Birman kedi yavruları beyaz doğar; yüz, kulaklar, bacaklar ve kuyruktaki renk noktaları olgunlaştıkça daha sonra gelişir.

Birman Kedisi Diyet ve Beslenme

Birman kedisinin genel olarak sağlıklı bir iştahı ve tıknaz bir yapısı olduğundan, evcil hayvan sahipleri beslenmeyi doğru şekilde yönetmezse cinsin aşırı kilolu olma potansiyeli vardır. Birman’ınızı yağsız tutmak kediniz için daha sağlıklıdır ve diyabet ve artrit gibi obeziteye bağlı sağlık sorunlarının gelişmesini önleyebilir. Mama kabını tüm gün dolu tutmak (ücretsiz beslenme) yerine, yetişkin Birman kedinize günde iki ölçülü öğün verin (genç yavru kediler günde birkaç kez yemek yemelidir). Ölçülü öğünler servis etmek aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olur. Birman kediniz için en iyi mama hakkında tavsiye almak için veterinerinize veya yetiştiricinize danışın.

Birman Kedisi Özelliklerine Genel Bakış

Birman, hemen hemen her eve ve aileye uyum sağlayan, uysal bir türdür. Orta büyüklükte ve sağlam yapılı bu kediler, çocukların kaldıramayacağı kadar hassas değildir. Birmanlar tatlı ve şefkatlidir; kucağınızı ısıtmaktan veya sarılmak için göğsünüze doğru sürünmekten mutludurlar. Genellikle sessizdirler, yalnızca gerektiğinde yumuşak cıvıl cıvıl miyavlamalarla ses çıkarırlar.

Birman Kedisinin Artıları

Sakin ve nazik
Sevgi dolu ve arkadaş canlısı
Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir

Birman Kedilerinin Eksileri

Orta derecede tüy döküyor
Bir hayvan arkadaşını tercih eder
Uzun süre yalnız bırakılırsa iyi sonuç vermez.

Birman Kedisi Özellikleri SSS

Birman ile Birman aynı şey mi?

Birman kedisi Burma kedisinden farklıdır. Bu ırkların her birinin kendine has özellikleri ve geçmişi vardır.

Birman kedileri Dost Canlısı mıdır?

Evet, Birmanlar bol miktarda ilgi, şefkat ve etkileşim görmeyi tercih ederler, bu yüzden aşırı ilgi bekliyor olabilirler. Bu cins yalnız kalmayı sevmez.

Birman kedileri gürültücü mü?

Birmanlar genel olarak sessiz kedilerdir. Ancak ilgi istedilerinde gürültülü olabilirler, özellikle de size miyavladıklarında konuşmayı sürdürmek için yanıt verirseniz.

 

Diğer Kategorilerimiz: Yavru Kedi Fiyatları, British Shorthair, Kedi Bakımı

Kaynakça:Wikipedia

Evcil
Hayvan Blog!
Tümünü Gör
E-Bültene Abone Olun !
E-Bültene abone ol bilgilendirmeleri kaçırma !